Newsy

Polacy o pandemii. Co nam pomaga przetrwać ten trudny okres?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Kobieta w maseczce, która wygląda przez okno

Pandemia wywróciła nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Jak Polacy radzą sobie w tym niełatwym czasie? Co pomaga im przetrwać? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak Polacy radzą sobie z pandemią?

Na łamach periodyku "Applied Psychology: Health and Well-Being" zespół z Uniwersytetu Warszawskiego opisał wyniki badania, w którym sprawdzał sposoby mieszkańców Polski na utrzymanie dobrego samopoczucia w czasie pandemii. Prawie setka młodych, dorosłych ochotników przez dwa tygodnie, cztery razy dziennie odpowiadała na pytania o swój nastrój i aktywności, którymi się zajmują. Wyniki wskazały kilka sposobów, które pomagają przetrwać czas epidemii w możliwie dobrym stanie psychiki. Dobrze działa planowanie i stabilna rutyna. Pozytywny nastrój wspiera też regularny sen, ćwiczenia fizyczne i hobby. Znaczenie mają także bezpośrednie kontakty z innymi - rozmowy przez elektroniczne media pomagają słabiej. Ograniczenie czasu przed ekranem to przy tym kolejny czynnik, który wspiera psychikę.

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Pandemia - jak nam szkodzi?

Szczególnie szkodziło częste sprawdzanie raportów o zakażeniach i zgonach oraz czytanie wiadomości o pandemii. - Zauważyliśmy, że nie wszystkie aspekty codziennej rutyny łatwo można przenieść do warunków online. Społeczne wymagania podczas lockdownu zmuszały ludzi do spędzania długich godzin przed komputerem, co nie jest dobre ani dla zdrowia, ani samopoczucia - mówi główny autor badania, dr Julian Zubek.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images

Pozostałe wiadomości