Newsy

Oszustwo na koronawirusa. Przestroga dla osób starszych!

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
policja.pl
JohnZr Images/Plattform/Getty ImagesOszustwo na koronawirusa

Oszuści w dalszym ciągu próbują wyłudzać pieniądze od starszych ludzi metodą „na wnuczka”. Wykorzystują aktualną sytuację i dodają do tego koronawirusa. Jak wygląda typowe oszustwo na koronawirusa?

Oszustwo na koronawirusa

Oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za członka ich rodziny, który zachorował na COVID-19 i jego stan jest bardzo zły. Po chwili do rozmowy dołącza „lekarz”, który ma potwierdzić autentyczność sytuacji i podkreślić pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie. Oczywiście w wizji, którą tworzą oszuści, terapia ta jest bardzo kosztowna.

Uwaga na oszustów

Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający daneDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak chronić straszych ludzi przed oszustwem na koronawirusa?

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze, żerując na wrażliwości, dobrym sercu rozmówców i ich strachu o życie najbliższych. W tak stresujących sytuacjach, słysząc potok niepokojących informacji, starsze osoby często nawet nie zastanawiają się o którego członka rodziny konkretnie chodzi i postanawiają pomóc jak najszybciej. Oszuści, by osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki lub krzyczeć, gdy ktoś nie chce od razu przekazać im pieniędzy. Starsze osoby należy przed tym przestrzec. W tej sprawie apeluje również polska policja:

Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję.

Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i podkreśla, by nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, nie ulegać emocjom, a każdą prośbę o finansowe wsparcie potwierdzać, upewniać się, z kim mamy do czynienia.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: policja.pl

Źródło zdjęcia głównego: JohnZr Images/Plattform/Getty Images

Pozostałe wiadomości