Newsy

Objawy Omikrona u dzieci - na co należy zwracać uwagę?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rzeczpospolita/Medonet
Dziecko u lekarza

Wariant koronawirusa - omikron, coraz częściej atakuje młodych ludzi - poniżej 30. roku życia, a nawet dzieci. Początkowo infekcja może wydawać się łagodna, jednak jak alarmują eksperci, nie należy jej bagatelizować. Jakie są objawy zarażenia się nowym wariantem u dzieci? Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Nowe warianty koronawirusa często mają dodatkowe objawy, które są dla nich charakterystyczne. Jak jest w przypadki omikrona? Jak objawia się u dzieci?

Kaszel przy omikronie u dzieci

Głównymi objawami są grypopodobne - podwyższona temperatura ciała, kaszel, ból gardła, a także ogólne zmęczenie. Lekarze w takich sytuacjach radzą nie ryzykować i wykonać test antygenowy lub PCR, aby mieć pewność, czy dziecko złapało zwykłe przeziębienie, czy COVID-19. Jeżeli objawy występują - można zrobić miarodajny test antygenowy.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Oprócz typowych objawów lekarze zauważają także te przypominające zapalenie krtani lub zatok, połączone z uciążliwym kaszlem. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na to, czy dziecko jest osłabione, ponieważ jest to jeden z częstszych objawów zakażenia koronawirusem. Dr C Buddy Creech, amerykański ekspert do spraw chorób zakaźnych, w rozmowie c NBC News powiedział, że wraz z kolegami zauważyli "objawy podobne do krupu u małych dzieci z COVID-19", czyli ciężkiego kaszlu.

Objawy omikrona

Specjaliści zwracają uwagę na to, że objawy zarażenia wariantem omikron u dzieci są inne, niż obserwowane były do tej pory. Najczęściej na początku dzieci przechodzą je łagodnie i przypominają przeziębienie, jednak mogą się szybko zaostrzyć. Jak zauważa dr C Buddy Creech: "drogi oddechowe małych dzieci są tak wąskie, że potrzebny jest znacznie mniejszy stan zapalny, aby je zatkać".

Do objawów występujących przy zakażeniu zalicza się: utratę apetytu, zmęczenie, ból głowy, wysypkę oraz typowe dla pozostałych szczepów objawy - wysoką temperaturę, uciążliwy kaszel, katar, biegunkę, wymioty, bóle gardła, bóle brzucha i bóle mięśniowe.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rzeczpospolita/Medonet

Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images

Pozostałe wiadomości