Nowy program o kryzysie w psychiatrii najmłodszych. Jak dzieci i młodzież zmagają się z systemem?

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN24
Dziecko szpital PIMS

Od pewnego czasu w Polsce coraz głośniej mówi się o kryzysie psychiatrii dziecięcej. Z tego powodu powstał też cykl "Depresja systemu", który pokazuje jak funkcjonuje ona obecnie i z jakimi trudnościami musza się mierzyć najmłodsi. Co musi się zmienić?

Stan psychiatrii dziecięcej w Polsce

Problemy natury psychologicznej przestają być tabu. Borykają się z nimi jednak nie tylko dorośli. W samym 2021 roku aż 1496 dzieci podjęło się prób samobójczych. To 650 przypadków więcej niż rok wcześniej i aż cztery razy więcej niż w 2013 roku. Brakuje jednak personelu, by zająć stanem psychiki dzieci i często jeden lekarz musi się opiekować kilkudziesięcioma pacjentami na raz. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w całej Polsce aktywnych zawodowo jest tylko 455 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Najmłodsi nie mogą często liczyć na ich pomoc - dopiero, gdy targną się na swoje życie, trafiają od razu na szpitalne oddziały zamknięte. W Polsce jest ich 34. Wszystkie dramatycznie przepełnione i niedoinwestowane.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Z tego powodu istotna jest reforma psychiatrii dziecięcej. Ministerstwo Zdrowia chce sprawić, by system opieki był dostępny szybko i łatwo już na wstępnym etapie choroby. Planuje stworzyć 400 środowiskowych punktów opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, do których trafiać będą dzieci i nastolatki z lżejszymi przypadkami. Będzie to trwało lata, dlatego też Fundacja TVN buduje w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, które będzie miejscem kompleksowym i referencyjnym dla Polski. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych. Budowa centrum trwa i ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Nowy cykl "Depresja systemu" 

Teraz również użytkownicy serwisu TVN24 GO mogą wspomóc działania Fundacji TVN na rzecz psychiatrii dziecięcej. Od 17 lutego osoby kupujące roczną subskrypcję mogą bowiem wspomóc budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 20 proc. z każdej opłaty subskrypcyjnej (rocznej) przeznaczone będzie na wsparcie tego celu.

Na tej platformie można znaleźć nie tylko autorski cykl rozmów "Monika Olejnik. Otwarcie", reporterski serial "7 żyć" o wypadkach drogowych, "Dowód tożsamości", głośny dokument o Britney Spears "Britney: Życie pod nadzorem" czy brytyjskiego kandydata do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", czyli "Rozwód na wagę życia". Na TVN24 GO dostępne są także materiały dotyczące problemu alarmującego stanu polskiej psychiatrii dziecięcej i kondycji psychicznej oraz emocjonalnej dzieci oraz młodzieży. Są tam różnorodne dokumenty oraz nowy cykl "Depresja Systemu", który jest całościowym spojrzeniem na system psychiatrii dziecięcej w Polsce - jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Dziennikarka TVN24 Anna Wilczyńska rozmawia w nim z lekarzami, ekspertami i - przede wszystkim - nastolatkami i dziećmi, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, o ich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

Pozostałe wiadomości