To rzadka rasa przepięknych kotów. Czy znasz mandaryny, czyli koty jawajskie?

Kot jawajski
Kot jawajski - hodowla. Jaki charakter ma ta rasa?
Źródło: Ilionescu Corneliu / 500px/Getty Images/Instagram
Jedną z mniej popularnych, ale niezwykle charakterystycznych ras kotów są koty jawajskie, powstałe z krzyżówki kotów orientalnych oraz kotów balijskich. Ich spiczaste uszy i wąski pyszczek znalazły uznanie wśród hodowców i prywatnych właścicieli na całym świecie. Czym charakteryzuje się kot jawajski?
Kluczowe fakty:
  • Kot jawajski zaliczany jest do ras średniej wielkości. Zwierzęta mają długą głowę i silnie wyciągnięty pyszczek, na którego czubku znajduje się podłużny i prosty nos.
  • Inną nazwą kotów jawajskich jest "mandaryn".
  • Pielęgnacja kotów jawajskich ogranicza się do ich regularnego szczotkowania oraz mycia raz na kilka miesięcy.
  • Wśród przedstawicieli rasy jawajskiej często odnotowuje się takie same schorzenia, jak u kotów orientalnych oraz balijskich.

Kot jawajski często określany jest także mianem mandaryna lub długowłosego kota orientalnego. Jego nazwa odnosi się do wyspy Jawa sąsiadującej z Bali. Cena kota jawajskiego jest zbliżona do ceny kociąt syjamskich i wynosi kilka tysięcy złotych. Sprawdź, co wyróżnia koty jawajskie i jakie jest ich usposobienie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Kot jawajski – jak wygląda przedstawiciel tej rasy?

Kot jawajski zaliczany jest do ras średniej wielkości. Zwierzęta mają długą głowę i silnie wyciągnięty pyszczek, na którego czubku znajduje się podłużny i prosty nos. Charakterystyczne są również oczy mandarynów ‒ migdałowe i delikatnie skośne, zazwyczaj w kolorze niebieskim lub jasnozielonym. Kocury są przeważnie większe i cięższe od kotek ‒ ich waga może osiągać nawet ponad 5 kg. Zdrowy przedstawiciel rasy nie powinien ważyć mniej niż 2,5 kg.

Wśród przedstawicieli kotów jawajskich wyróżnia się kilka kolorów umaszczenia. Najpopularniejsze jest umaszczenie brązowe, cynamonowe, hebanowe, niebieskie oraz liliowe. Sierść jest długa, jedwabista i niezwykle delikatna w dotyku.

Charakter kota jawajskiego

Kot jawajski pod względem charakteru jest bardzo podobny do swojego przodka, czyli kota orientalnego. Jest niezwykle przyjacielskim zwierzęciem, bardzo lubi ruch i zabawę, jest dość żywiołowy. Nie jest agresywny wobec innych pupili domowych, jednak z uwagi na skłonność do przywiązywania się do właściciela bywa zazdrosny. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu świetnie odnajdzie się w rodzinie, w której już znajdują się inne koty lub psy. Wymaga dużo uwagi ze strony człowieka. Chętnie wita się z nowymi osobami, choć zdarza się, że potrzebuje nieco więcej czasu, aby w pełni je zaakceptować i pozwolić się pogłaskać lub wziąć na ręce.

Mandaryny posiadają silny instynkt myśliwski, przy zakupie tej rasy kociąt warto więc zaopatrzyć się także w odpowiednie zabawki, które dostarczą nowemu członkowi rodziny rozrywki na kolejne lata. Koty jawajskie chętnie uczą się nowych umiejętności, są inteligentne i rozumieją polecenia swoich właścicieli. Można je uczyć wychodzenia na smyczy oraz aportowania, co jest dość nietypowe dla większości ras kotów.

Pielęgnacja kotów jawajskich – najważniejsze informacje

Pielęgnacja kotów jawajskich ogranicza się do ich regularnego szczotkowania oraz mycia raz na kilka miesięcy. Sierść kotów jawajskich jest dość prosta do wyczesania. Czynność tę warto powtarzać przynajmniej kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia najlepiej nawet codziennie. Dzięki temu futro pupila będzie nie tylko pięknie się błyszczeć, a mieszkanie nie będzie wymagało aż tak częstego sprzątania – sierść nie będzie leżała w każdym kącie.

Na uwagę ze strony właściciela zasługują także pazury kota. Koty niewychodzące powinny być regularnie poddawane zabiegowi ich skracania. Jeśli kocięta są od małego przyzwyczajane do obcinania pazurów, w kolejnych latach nie będzie to czynność czasochłonna ani problematyczna.

Ze względu na charakterystyczną budowę uszu warto zadbać o ich systematyczne czyszczenie. Stosuje się do tego specjalne płyny oczyszczające, które można zakupić w klinikach dla zwierząt lub zamówić przez internet. Nanosi się je na wacik i delikatnie przeciera nimi uszy. Niezwykle istotne jest kontrolowanie nie tylko uszu, ale także oczu kotów – w razie jakichkolwiek zmian warto skonsultować się z weterynarzem.

Na co może chorować kot jawajski?

Wśród przedstawicieli rasy jawajskiej często odnotowuje się takie same schorzenia, jak u kotów orientalnych oraz balijskich. U kotów jawajskich najczęściej występuje schorzenie o podłożu genetycznym, nazywane postępującym zwyrodnieniem siatkówki. Wady genetyczne przenoszą się na kolejne pokolenia kotów, w hodowlach przeprowadza się więc specjalne badania, które pozwalają rozpoznać ich nosicieli i wykluczyć ich z możliwości dalszego rozrodu. W ten sposób można całkowicie wyeliminować chorobę, typową także dla innych ras orientalnych.

Innymi popularnymi problemami, z którymi borykają się koty jawajskie, są: głuchota, zapalenie stawów oraz przemieszczenie stawu biodrowego. Każda z dolegliwości występuje również u zwierząt należących do grupy kotów balijskich oraz syjamskich. W przypadku zauważenia innych nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu pupila należy niezwłocznie skonsultować się z kliniką weterynaryjną. Lekarz wdroży odpowiednie leczenie i pomoże pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Koty jawajskie żyją przeciętnie od 15 do nawet 20 lat. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przez całe życie cieszyć się dobrym zdrowiem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości