Newsy

Na niebie zaobserwujemy wyjątkowe zjawisko. Gdzie oglądać deszcz meteorów?

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
pomorska.pl
Gwiazdy na niebie

W maju możemy spodziewać się maksimum meteorów z roju eta Akwarydów. Co oznacza to skomplikowanie brzmiące zjawisko? Na niebie pojawi się wiele przemieszczających się obiektów - od 10 do 30 spadających gwiazd w ciągu godziny. Sprawdź, gdzie najlepiej obserwować podniebny spektakl.

Maj 2022. Kiedy noc spadających gwiazd?

Panuje przekonanie, że spadające gwiazdy pojawiają się na naszym horyzoncie zazwyczaj w okresie letnim - najczęściej w sierpniu. Właśnie wtedy mamy zwiększone szanse, by podziwiać najbardziej obfite deszcze meteorów.

Okazuje się jednak, że piękne zjawisko astronomiczne można oglądać również wiosną. Niebo zafundowało nam pierwsze spektakle już pod koniec kwietnia, kiedy na gwieździstym sklepieniu pojawiły się meteory należące do roju eta Akwarydów związanego z jedną z najsłynniejszych komet - kometą Halleya.

Nauka

Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Natężenie poruszających się obiektów ma nastąpić w nocy z 5 na 6 maja. Gwiazdy mogą spadać nawet co kilkadziesiąt sekund. Członkowie organizacji naukowej American Meteor Society przewidują, że w ciągu jednej godziny nad naszymi głowami przeleci od 10 do 30 obiektów. Spektakularny spektakl astronomiczny powinien być widoczny gołym okiem również w Polsce.

Noc spadających gwiazd 2022. Gdzie oglądać?

Naukowcy zalecają, by przyglądać się niebu po północy, a nawet przed samym wschodem słońca, kiedy ruch gwiazd jest bardziej zintensyfikowany. Spadające obiekty będą łatwo zauważalne dla oka, ponieważ pozostawiają po sobie charakterystyczne długie, jasne smugi. Do ich oglądania niepotrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt.

Warto jednak wybrać się w jakieś zaciemnione miejsce, z dala od sztucznego, żółtego światła emitowanego przez lampy miast. Większą widoczność zagwarantują puste, otwarte przestrzenie bez zbędnych zabudowań.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: pomorska.pl

Źródło zdjęcia głównego: Constantine Johnny/Getty Images

Pozostałe wiadomości