World Happiness Report 2021
W tegorocznym raporcie szczęścia ONZ skupiono się przede wszystkim na wpływie koronawirusa na jakość życia oraz ocenie, jak rządy na całym świecie poradziły sobie z pandemią. Badacze nie mogli przeprowadzić bezpośrednich wywiadów w wielu krajach, dlatego też zmienili metodę. Zwrócili uwagę na to, dlaczego jedne kraje radziły sobie z kryzysem związanym z COVID-19 lepiej niż inne. Wskaźnikiem były różnice kulturowe i stopień zaufania do instytucji publicznych.
- Zaskakujące jest, że przeciętnie nie nastąpił spadek dobrostanu mierzony przez ludzi oceną własnego poziomu życia. (...) Możliwe, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne zewnętrzne zagrożenie dotykające wszystkich, co spowodowało większe poczucie solidarności i współczucia - stwierdził John Helliwell, profesor Uniwersytetu z Kolumbii Brytyjskiej.
Najszczęśliwsze państwa świata
Po raz czwarty z rzędu na 1. miejscu znalazła się Finlandia. Kolejne pozycje w World Happiness Report 2021 zajęły Islandia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Niemcy, Norwegia i Nowa Zelandia. Pierwszą dziesiątkę zamknęła Austria.
- Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach dla środowiska, pilnej potrzebie współpracy i trudnościach w nawiązaniu współpracy zarówno w każdym kraju z osobna, jak i na świecie - napisał współwydawca raportu prof. Jeffrey Sachs, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia.
Na liście przez rok zaszły spore zmiany. Niemcy przeskoczyły z 17. miejsca na siódme, Chorwacja awansowała z 79. na 23. pozycję, a Stany Zjednoczone znalazły się na 14. miejscu, awansując o cztery. Chiny natomiast znalazły się w pierwszej dwudziestce, zajmując 19. pozycję (co było olbrzymim skokiem w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy plasowały się na 94. miejscu).
Polska w rankingu najszczęśliwszych państw świata
Według raportu ONZ sytuacja Polaków stale się pogarsza. W 2018 roku zajmowaliśmy 42. miejsce, w 2019 roku wskoczyliśmy na chwilę na 40. by w 2020 roku spaść na 43. Tym razem Polska znalazła się w rankingu na 44. pozycji.
Spośród 149 krajów uwzględnionych w rankingu Afganistan ponownie okazał się krajem najbardziej nieszczęśliwym, a obok niego uplasowały się Zimbabwe, Rwanda i Botswana.
W raporcie wykazano również, że w wielu krajach podczas pandemii pogorszył się stan zdrowia psychicznego. W samej Wielkiej Brytanii liczba zgłoszonych problemów w tej sferze była o 47 procent wyższa niż przed pandemią.
Jak zaplanować tegoroczne wakacje? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Synek Basi Kurdej-Szatan ma już pół roku. Fani: "To cały tata"
- Kasia Stankiewicz pokazała odważną stylizację sceniczną. "Przemyśl te majty, dziewczyno"
- Alexander McQueen obchodziłby dziś urodziny. Jak "chuligan mody" zrobił krótką, lecz spektakularną karierę?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Źródło: TVN24, wyborcza.pl