Newsy

Ranking najszczęśliwszych państw świata. Które miejsce zajmuje Polska?

Newsy

Tonywestphoto/Getty Images

Co roku ONZ przygotowuje listę najszczęśliwszych państw świata. Teraz pod lupę organizacja wzięła ostatnie miesiące, na które cieniem położyła się pandemia koronawirusa. Czy strach przed chorobą miał wpływ na kształt rankingu? Który kraj znalazł się na szczycie?

World Happiness Report 2021

W tegorocznym raporcie szczęścia ONZ skupiono się przede wszystkim na wpływie koronawirusa na jakość życia oraz ocenie, jak rządy na całym świecie poradziły sobie z pandemią. Badacze nie mogli przeprowadzić bezpośrednich wywiadów w wielu krajach, dlatego też zmienili metodę. Zwrócili uwagę na to, dlaczego jedne kraje radziły sobie z kryzysem związanym z COVID-19 lepiej niż inne. Wskaźnikiem były różnice kulturowe i stopień zaufania do instytucji publicznych.

- Zaskakujące jest, że przeciętnie nie nastąpił spadek dobrostanu mierzony przez ludzi oceną własnego poziomu życia. (...) Możliwe, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne zewnętrzne zagrożenie dotykające wszystkich, co spowodowało większe poczucie solidarności i współczucia - stwierdził John Helliwell, profesor Uniwersytetu z Kolumbii Brytyjskiej.

Najszczęśliwsze państwa świata

Po raz czwarty z rzędu na 1. miejscu znalazła się Finlandia. Kolejne pozycje w World Happiness Report 2021 zajęły Islandia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Niemcy, Norwegia i Nowa Zelandia. Pierwszą dziesiątkę zamknęła Austria.

- Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach dla środowiska, pilnej potrzebie współpracy i trudnościach w nawiązaniu współpracy zarówno w każdym kraju z osobna, jak i na świecie - napisał współwydawca raportu prof. Jeffrey Sachs, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia.

Na liście przez rok zaszły spore zmiany. Niemcy przeskoczyły z 17. miejsca na siódme, Chorwacja awansowała z 79. na 23. pozycję, a Stany Zjednoczone znalazły się na 14. miejscu, awansując o cztery. Chiny natomiast znalazły się w pierwszej dwudziestce, zajmując 19. pozycję (co było olbrzymim skokiem w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy plasowały się na 94. miejscu).

Polska w rankingu najszczęśliwszych państw świata

Według raportu ONZ sytuacja Polaków stale się pogarsza. W 2018 roku zajmowaliśmy 42. miejsce, w 2019 roku wskoczyliśmy na chwilę na 40. by w 2020 roku spaść na 43. Tym razem Polska znalazła się w rankingu na 44. pozycji.

Spośród 149 krajów uwzględnionych w rankingu Afganistan ponownie okazał się krajem najbardziej nieszczęśliwym, a obok niego uplasowały się Zimbabwe, Rwanda i Botswana.

W raporcie wykazano również, że w wielu krajach podczas pandemii pogorszył się stan zdrowia psychicznego. W samej Wielkiej Brytanii liczba zgłoszonych problemów w tej sferze była o 47 procent wyższa niż przed pandemią.

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło: TVN24, wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości