Matura 2021 rozpoczęta. Przystąpiło do niej ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników. Zmagania zaczęli od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.Sprawdź, jakie były tematy.
Matura 2021 - arkusze z języka polskiego
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Żeby otrzymać świadectwo dojrzałości, trzeba uzyskać z niej minimum 30 procent punktów. W tym roku oprócz języka polskiego obowiązkowe są tylko pisemne egzaminy z języka obcego i matematyki. Materiał wymagany na wszystkich testach został też nieco okrojony w związku z pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym.
Tegoroczna matura z języka polskiego trwała 170 minut - maturzyści 20 punktów mogli zdobyć za część z tzw. czytania ze zrozumieniem, a 50 punktów za wypracowanie.
Wśród tegorocznych maturzystów są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminów oblanych w poprzednich latach lub takich, z których chcą poprawić wynik. Takich osób jest w tym roku jest blisko 96 tysięcy.
Matura 2021. Język polski - trzy wypracowania do wyboru
W części pierwszej absolwenci liceów i techników odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstów: Ewa Kołodziejek "Czy zwrot 'ciężko powiedzieć' zasługuje na potępienie?", "O komizmie" Bohdana Dziemidoka, a także fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry.
Zobacz arkusz egzaminu maturalnego z języka polskiego
Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania.
- "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury".
- "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".
- Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza - maturzyści mieli przeanalizować "Strych" Beaty Obertyńskiej.
Zobacz tematy wypracowań na egzaminie maturalnym z języka polskiego
Wśród tegorocznych maturzystów są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminów oblanych w poprzednich latach lub takich, z których chcą poprawić wynik. Takich osób jest w tym roku jest blisko 96 tysięcy.
Matura 2021. Harmonogram
W tym tygodniu odbędą się wszystkie egzaminy obowiązkowe (chyba, że ktoś zdaje język inny niż najpopularniejszy wśród maturzystów angielski) i pierwsze egzaminy z przedmiotów dodatkowych.
- 5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
- 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
- 7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
Matura 2021 w reżimie sanitarnym
Wszystkie egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.
Więcej informacji na TVN 24.
Ponad 270 tysięcy maturzystów napisało obowiązkowy egzamin z j. polskiego. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Gwiazdy bez matury. "Zdarza się jednak, że osoby ze świata rozrywki nie mają zbyt dużej wiedzy"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: TVN 24