Trudno uwierzyć, że Matrix ma już 25 lat. Film stał się globalnym fenomenem za sprawą wielu czynników - jego filozoficznej tematyki, wpisującej się w dobę boomu cyfrowego czy talentu sióstr Wachowskich. W materiale Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się produkcji od strony technicznej i krytycznej.
25 lat od premiery Matrixa
Film miał swoją premierę w 1999 roku. Opowieść o sterowanej przez maszyny symulacji doskonale wpisywała się w nastroje przełomu milleniów. - 1999 był takim rokiem, w którym nie wiedzieliśmy, co się stanie z tym światem. Nadchodził nowy wiek, nadchodziły nowe czasy. Idealnie trafiło to w potrzeby widzów, w to co oni myślą. Czyli ta idea, że świat tak naprawdę nie istnieje. Że żyjemy w jakimś dziwnym złudzeniu, a prawdziwy świat jest gdzie indziej - mówił nam Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy, który Matrixowi dał ocenę 9/10.
- Film, który z jednej strony łączy spektakularne kino akcji, efekty specjalne, jakich nigdy dotąd w żadnych produkcjach na ekranie nie widziano, z filozoficznym przesłaniem. Film, który zmusza widza do tego, żeby zastanowić się, czy świat dookoła nas jest prawdziwy. Czy te maszyny, którym tak lubimy i którym tak ufamy w przyszłości, nie uczynią z nas niewolników - mówił Łukasz Muszyński, który z kolei jako krytyk dał Matrixowi pełną 10.
Efekty specjalne w Matrixie
Tym, co czyniło produkcję innowacyjną, były m.in. efekty specjalne i estetyka, wybiegające poza swoją epokę. Na film przeznaczono 63 miliony dolarów, co nie jest dużym budżetem, biorąc pod uwagę technologię, jaką w nim zastosowano. Nikt nie spodziewał się, że produkcja zarobi prawie pół miliarda dolarów.
Najbardziej kultową scenę, w której filmowy Neo unika lecących w jego kierunku pocisków, przed naszymi kamerami próbowali odtworzyć Jacek Jagódka i Maciej Maciejewski. Czym im się to udało? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co wyróżnia film "Drużyna A(A)"? "Producenci i reżyser dobry patent znaleźli"
- Poznaliśmy polskiego kandydata do Oscara. Kiedy wręczenie nagród?
- Gwiazdor Hollywood i zdobywca Oscara przyjechał do Polski. "Nikt mnie nie rozpoznał"
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Bartek Dajnowski