Samorządowy Kongres Klimatyczny
SKK to przestrzeń wzajemnej wymiany wiedzy, doświadczeń i idei pomiędzy przedstawicielami świata polityki, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych. W I edycji kongresu w 2022 r. wzięło udział kilkuset uczestników. Zdiagnozowano aktualną sytuację środowiskową i polityczną w kontekście zmian klimatu.
Wojna w Ukrainie i związany z nią kryzys energetyczny wymagają intensyfikacji działań związanych z transformacją energetyczną. Konieczny jest wybór innowacyjnych i perspektywicznych rozwiązań dla energetyki. Problemy związane z rynkiem paliw kopalnych oznaczają również, że system transportu publicznego musi przejść szybką transformację. Z jednej strony powinniśmy dążyć do tego, aby był on zeroemisyjny, z drugiej - odpowiedzieć na pytanie, jak tanio zasilać tak nowoczesny tabor, a także przekonać do niego mieszkańców europejskich miast.
Łódź - II Samorządowy Kongres Klimatyczny
Aby jak najszerzej promować filary dzisiejszej innowacyjności, Łódź organizuje w dniach 17-19 maja - we współpracy z Unią Metropolii Polskich - II edycję Łódzkiego Szczytu Klimatycznego. Celem wydarzenia jest przypomnienie aktualnej sytuacji klimatycznej i dostarczenie konkretnych narzędzi w omawianych obszarach.
Dla mieszkańców Łódź organizuje wydarzenie z myślą nie tylko o debatach dla ścisłego grona ekspertów, ale także włączeniu osób zainteresowanych problematyką ochrony środowiska - w bardziej lub mniej konwencjonalnej formie. 18 maja himalaista Piotr Pustelnik porozmawia z wiceprezydentem - nomen omen - także Pustelnikiem (Adamem) o zmianach w górskim krajobrazie spowodowanych ociepleniem klimatu. 19 maja w świat ekologicznych kulinariów zabierze uprzednio zgłoszonych mieszkańców Karol Okrasa , kucharz - podróżnik, dodający do tradycyjnej kuchni szczyptę nowoczesności; jak sam o sobie mówi - szczęściarz, który ze swojej pasji uczynił sposób na życie. Z kolei Marcin Popkiewicz, prof. Szymon Malinowski oraz Szymon Bujalski , twórcy i redaktorzy portalu Naukaoklimacie.pl wytłumaczą wszystkim uczestnikom spotkania, dlaczego najwyższy czas panikować w kwestii klimatu i konieczności ochrony środowiska, w którym żyjemy.
Jakie akcje ekologiczne są realizowane w Łodzi?
- Od paru lat bardzo konsekwentnie zazieleniamy miasto. Przy okazji rewitalizacji centrum dosadzamy drzewa. Ostatnio odbetonowujemy miejskie place. To bardzo ważne dla mieszkańców i środowiska: zmniejszenie temperatury w lecie, poprawa komfortu funkcjonowania miasta - wylicza Maciej Riemer z Urzędu Miasta Łodzi.
Młodzież siłą napędową zmian w dziedzinie klimatu
Poprzez II Samorządowy Kongres Klimatyczny Łódź chce włączać młodzież w działania na rzecz klimatu. Właśnie dlatego w ramach wydarzenia odbywa się spotkanie Fransa Timmermansa z młodymi ludźmi, których ta problematyka dotknie najbardziej.
- Jest ogromne zainteresowanie młodzieży udziałem w tej konferencji. Młodzież staje się bardzo ważną siłą sprawczą pozytywnych zmian. Zdaje sobie sprawę, że bezpieczna przyszłość to odpowiednio stworzenie takiego systemu, który będzie eliminował zagrożenia, redukował emisję, a z drugiej strony - zwiększał odporność całych systemów, w których żyjemy - tłumaczy prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.
- Miasta są najważniejszym elementem, które mogą najefektywniej zredukować presję na biosferę. Ale miasta, które są błękitno-zielone, tzn. ukształtowane w taki sposób, żeby dawały nam szansę na funkcjonowanie w zdrowej przestrzeni. Wiadomo, że woda i zieleń obniża ilość pyłów - wyjaśnia rozmówca Dzień Dobry TVN.
Jaką rolę pełnią samorządy w aktualnej sytuacji klimatycznej? - Połowa sukcesu zależy od samorządów, czyli decyzje strategiczne są ważne, a połowa od każdego z nas - podkreśla prof. Maciej Zalewski.
EC1 Łódź - historia
Historia EC1 rozpoczęła się w 1906 roku, kiedy to na działce przy ulicy Targowej 1 ruszyły prace konstrukcyjne pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi. Dokładnie 18 września z turbozespołu nr 1 popłynął do sieci miejskiej prąd. Z tego okresu pochodzi wybudowana w stylu secesyjnym, użytkowana obecnie jako sala wystawienniczo-koncertowa, Hala Maszyn. W 1960 roku po raz pierwszy pojawiła się nazwa EC1 dla oznaczenia najstarszej łódzkiej elektrowni komercyjnej. Ostatecznie EC1 zakończyła swoją służbę w roku 2000 i została przekazana na własność miastu.
Następnym, milowym krokiem w historii kompleksu przy Targowej, była jego rewitalizacja. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 265 milionów złotych, w tym ponad 82 miliony pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przeprowadzono renowację i modernizację budynków poprzemysłowych oraz ich adaptację do nowych funkcji. W całości zachowana została kubatura, forma i w większości zewnętrzne cechy elewacji budynków z charakterystycznymi detalami w celu utrzymania historycznego klimatu.
Obecnie "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi jest miejscem wielu wydarzeń - w tym 2. edycji Samorządowego Kongresu Klimatycznego. Był także planem zdjęciowym teledysku Męskie Granie Orkiestra 2021: Podsiadło/Zawiałow/Vito Bambino - "I ciebie też, bardzo".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie wyrzucać śmieci po grillowaniu? Sprawdź, jak poprawnie segregować takie odpady
- Najnowocześniejsze orientarium w Europie znajduje się w Łodzi. Dlaczego warto je odwiedzić?
- W Polsce obserwuje się wzrost promieniowania jonizującego. Odpowiada za to deszcz