Newsy

Limit płatności gotówką. Rewolucyjna zmiana pojawi się w polskim prawie

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wyborcza.biz
polskie pieniądze

Rynek finansów w Polsce czeka wielka zmiana. Po raz pierwszy w historii w naszym systemie prawnym pojawi się zapis, który określi maksymalne kwoty, jakie będzie można opłacić gotówką w transakcjach między konsumentami, a przedsiębiorcami. Ile wyniesie limit? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Limit płatności gotówkowych - ile będzie wynosił? Kiedy wejdzie w życie?

Limit płatności gotówkowych dla transakcji konsumenckich wynosił będzie 20 tys. zł. Dotychczas takie ograniczenia nakładane były wyłącznie na przedsiębiorców. Obecnie mają obowiązek rozliczać bezgotówkowo wszystkie transakcje przekraczające 15 tys. zł. Po zmianach ich limit zostanie zmniejszony do kwoty 8 tys. zł. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Limit płatności gotówkowych - sprzeciw Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian. Ich zdaniem jest to zbyt daleko idąca ingerencja w preferencje obywateli i najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wycofanie tego pomysłu.

W memorandum opublikowanym na stronie związku stwierdzono, że „to sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie”.

Powołując się na badania Narodowego Banku Polskiego, związek zwraca uwagę na seniorów i inne osoby preferujące płatności gotówką. Według wspomnianych badań, blisko połowa Polaków wybiera transakcje bezgotówkowe, ale nadal co trzecia osoba w Polsce woli płacić gotówką. W grupie 55-64 lata 48,1 proc. osób preferuje taką formę zapłaty, a tylko 26,7 proc. decyduje się płacić bezgotówkowo. Wśród osób powyżej 65. roku życia aż 71,8 proc. wybiera gotówkę.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wyborcza.biz

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images

Pozostałe wiadomości