Czym Polacy płacą za zakupy? "Gotówka niekoniecznie szybko wypadnie nam z obiegu"

Źródło: Dzień Dobry TVN
„Płatność tylko gotówką” znika ze sklepów?
„Płatność tylko gotówką” znika ze sklepów?
Koniec z „płatnością tylko gotówką”
Koniec z „płatnością tylko gotówką”
Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością
Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
500+ na nowych zasadach
500+ na nowych zasadach
Od 1 stycznia w Polsce obowiązują nowe przepisy. Na ich mocy wszędzie tam, gdzie jest kasa fiskalna, możemy zapłacić za towar czy usługę bezgotówkowo. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdził nasz reporter Marcin Sawicki.

Czy płatność gotówką zniknie?

W pierwszej kolejności Marcin Sawicki odwiedził zakład fryzjerski. Tu klienci mogą płacić bezgotówkowo. Ile kosztują takie płatności i na kogo przerzucane są koszty? - Obecna sytuacja pokazała nam, że nie możemy przerzucić kosztu w stu procentach na naszego klienta, gdyż towary poszły do góry, wszystkie usługi poszły do góry i staramy się, jak możemy wziąć ten koszt na siebie [...] - mówiła Agnieszka Brzózka, właścicielka salonu fryzjerskiego.

Czym płacimy chętniej - kartą czy gotówką? - W okresie pandemii i po pandemii, chociaż cały czas jesteśmy w jej trakcie, można było zauważyć, że ludzie bali się płacić gotówką. Obecnie możemy zaobserwować trend odwrotny. Uważam, że ta gotówka niekoniecznie szybko wypadnie nam z obiegu [...] - dodała.

Co ciekawe, są też miejsca, które ogłaszają, że przyjmują jedynie płatność gotówką. Jedno z nich odwiedził nasz reporter. Z rozmowy z panią, która tam pracuje, dowiedział się, że taką decyzję podjął szef. Podobnie było w przypadku zakładu krawieckiego. - Starej daty jesteśmy. Myślę, że za chwilę przejdziemy. Do niedawna szef był właścicielem i on zawsze mówił, że nie chce żadnych nowości. Już nie pracuje, więc teraz ja jestem. A ja dopiero zaczynam - tłumaczyła rozmówczyni Marcina Sawickiego.

Jak długo będzie można płacić gotówką?

Sprzedawca, który nie pozwoli nam dokonać płatności bezgotówkowej, może zostać ukarany.

- Dwie możliwości, tzn. mandat do 5 tysięcy złotych, [...], druga kwestia to brak możliwości skorzystania z wcześniejszego zwrotu VAT-u [...] To nie jest tak, że to jest rzucony przepis i nie ma żadnych konsekwencji - podkreślał Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków.

Przyznał, że choć nie do końca zgadza się z Adamem Glapińskim, prezesem Narodowego Banku Polskiego, to popiera jego działania, które mają chronić gotówkę. - Od wielu, wielu miesięcy nie chce jej likwidować. [...] Są takie banki centralne na świecie, jak np. Szwedzki Bank Centralny, który kilka lat temu wyznaczył datę końca gotówki. To miał być 2025 rok, wycofali się z tego Szwedzi. Oficjalnie tłumaczą to tym, że za wcześnie, po pierwsze nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa obrotu, jak nie będzie gotówki [...]. Druga rzecz to jest przyzwyczajenie. [...] - wyjaśniał specjalista.

Płatność gotówką daje pewnego rodzaju wolność i anonimowość. Jak za usługi i towary płacą widzowie Dzień Dobry TVN? Jaką formę wybierają? Dowiecie się tego z sondy. Jej wyniki zostaną podane w dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki, Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości