Czy kurkuma może wspomóc w leczeniu depresji? Wyniki badań są bardzo obiecujące

kurkuma
SilviaJansen/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Indii sugerują, że zawarta w niej kurkumina może wspomóc leczenie depresji. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, gdy naukowcy wskazują, że przyprawa ma wyjątkowe właściwości.

Czy kurkuma może wspomóc leczenie depresji?

Badacze z Wydziału Farmakologii Rządowego Kolegium Medycznego w Bhavnagar w stanie Gujarat w Indiach wykazali, że obecna w kurkumie kurkumina może być pomocna w leczeniu depresji. Naukowcy zestawili obecny w przyprawie związek z fluoksetyną, czyli lekiem o nazwie Prozac.

Specjaliści podzielili uczestników badania na cztery grupy. Badani przez sześć tygodni przyjmowali 20 miligramów fluoksetyny, 1000 miligramów kurkuminy, kombinację obu substancji lub placebo. Następnie ich stan zdrowia został oceniony za pomocą 17-stopniowej skali depresji Hamiltona, czyli najczęściej stosowanego testu na depresję w psychiatrii ogólnej.

Okazało się, że przyjmowanie kurkuminy wzmocniło efekty fluoksetyny w grupie, która przyjmowała obie substancje, natomiast w grupach, które przyjmowały tylko składnik Prozacu lub kurkumy, efekty leczenia były porównywalne. Warto dodać, że pacjenci, którzy przyjmują Prozac, często skarżą na nieprzyjemne skutki uboczne, np. zawroty głowy, nudności, drgawki, osłabienie, problemy z ciśnieniem lub przyrost wagi. W przypadku kurkuminy takich dolegliwości nie zaobserwowano. Czy to oznacza, że kurkuma zastąpi leki antydepresyjne? Absolutnie nie. Badacze zgodnie podkreślają, że to dopiero wstępne badania, do tego przeprowadzone na stosunkowo małej grupie pacjentów. Aby potwierdzić skuteczność kurkuminy w walce z depresją, konieczne są dalsze badania.

Warto dodać, że badacze z Indii nie są pierwszymi, którzy wykazali, że kurkumina może być pomocna w leczeniu depresji. Naukowcy z Teheranu w 2016 roku przeprowadzili szczegółową analizę kilku badań, które sprawdzały wpływ kurkuminy na zdrowie psychiczne człowieka. Okazało się, że przyprawa jest w stanie zmniejszyć lekkie lub średnio nasilone objawy depresji przeciętnie o 34 proc.

Czy depresję można leczyć naturalnie?

Depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. W niektórym przypadkach terapię uzupełnia się o naturalne metody leczenia, np. zioła. Do najczęściej stosowanych należą:

  • dziurawiec, szafran- poprawiają nastrój, obecna w nich hiperycyna hamuje działanie enzymu, które blokuje produkcję m.in. serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
  • chmiel i kozłek lekarski, żeń-szeń, bazylia, melisa - pomagają się uspokoić, łagodzą stany lękowe, a także zmniejszają wahania nastroju. Żeń-szeń podnosi stężenie serotoniny oraz dopaminy, natomiast melisa pomaga się uspokoić.
  • lipa, werbena - ułatwiają zasypianie i wspomagają walkę z bezsennością. Zioła te łagodzą również stany lękowe, a także zmniejszają napięcie.

Depresja - jak leczyć?

Statystyki pokazują, że na całym świecie z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi. Walka z nią zazwyczaj prowadzona jest dwutorowo. Chorzy chodzą na psychoterapię oraz przyjmują leki. W niektórych przypadkach leczenie uzupełnia się o zioła.

Mimo że wykazują one prozdrowotne właściwości, to trzeba pamiętać, że mogą one jedynie wspomóc leczenie. Osoby, które chcą je stosować, w pierwszej kolejności muszą się skonsultować z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy w przypadku danego pacjenta wprowadzenie naturalnych metod leczenia jest zasadne i czy ich włączenie nie wpłynie na działanie leków.

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw czerniakowi. Pierwszy pacjent już dostał preparat

Co piąty mężczyzna z chorobą onkologiczną w Polsce ma raka prostaty. "Rozwija się powoli i podstępnie"

Betonowy krzyż runął na 5-letnią dziewczynkę. "Cała siła uderzyła w głowę". Kto odpowiada za stan nagrobków?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości