Newsy

Księżniczka Amalia zrezygnowała z pensji. Chodzi o 2 miliony euro rocznie. "Czułabym się niekomfortowo"

Newsy

Catherine Falls Commercial/Getty Images

Amalia, córka króla Holandii, kończy w tym roku 18 lat. Zgodnie z prawem po osiągnięciu pełnoletniości miała zacząć dostawać pensję ze skarbu państwa. Księżniczka zrzekła się jednak pieniędzy.

Wokół członków rodzin królewskich krąży wiele stereotypów. Mimo że najczęściej słyszymy o brytyjskiej królowej i jej potomkach, to Anglia nie jest jedyną monarchią w Europie. Hiszpania, Szwecja czy Holandia również mają swoich monarchów.

Holenderska księżniczka zrzekła się milionów euro

Ostatnio w mediach głośno zrobiło się o 17-letniej Amalii, holenderskiej księżniczce, które zrzekła się rocznej pensji w wysokości 300 tys. euro oraz dodatku "na przygotowanie się do panowania" opiewającego na 1,6 mln euro.

O decyzji córki króla poinformował holenderski premier. Wcześniej Amalia napisała do niego list, w którym argumentowała, że otrzymując co roku tak niebotyczne kwoty "czułaby się niekomfortowo". Księżniczka miała dodatkowo napisać, że na ten moment nie ma nic do zaoferowania w zamian za tak duże pieniądze. Chce się też solidaryzować z rówieśnikami, którzy mają niełatwy start w dorosłość, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

Kryzys w holenderskiej monarchii

Trzeba przyznać, że nastoletnia Amalia zdobyła się na szlachetny gest. Holenderskie media przypuszczają jednak, że taki krok jest spowodowany tym, że od kilku lat poparcie dla króla Holandii, jej ojca, stale spada. Obecnie wynosi tylko 63 proc. i jest najniższe od czasu jego inauguracji w 2013 r. Holendrzy uważają, że ich władca średnio sprawdza się w swojej roli oraz otrzymuje zbyt wiele pieniędzy ze skarbu państwa.

Zobacz też:

Spektakularna przemiana seniorów. "Mam nowe życie, nowy zawód i to na emeryturze."

Kobiety po mastektomii pozują do niezwykłych aktów. „Życie bez piersi też może być piękne”

Himalaje kłamstw, czyli wspinacze, którzy nie weszli na szczyt. Najmniej wątpliwość wzbudza Polak

Zobacz wideo: Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej zdecydował, że kobiety będą mogły grać razem z mężczyznami w klubach amatorskich

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości