Pandemia koronawirusa spowodowała liczne ograniczenia, które wpłynęły negatywnie również na zapasy banków krwi. Ministerstwo Zdrowia opublikowało apel do krwiodawców. Jak wygląda proces oddawania krwi w czasie pandemii i kto może zostać dawcą?
Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia, pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek apel o jej oddawanie. Resort akcentuje, że jest to bezpieczny proces.
W szpitalach brakuje krwi
W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającym zapotrzebowaniem ze strony szpitali na krew i jej składniki zwracamy się do wszystkich osób, które mogą ofiarować krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka
– wskazano na stronie resortu.
Apelujemy do wszystkich, a w sposób szczególny do osób, które pracują w trybie pracy zdalnej, zgłaszajcie się do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wasza pomoc jest teraz bardzo potrzebna
– dodano.
Resort przypomina, że krew i jej składniki podawane są m.in. pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników , zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.
Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.
Oddawanie krwi w czasie pandemii
MZ podkreśla, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu.
Ministerstwo zaznacza, że centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców i kandydatów na dawców krwi, która uwzględnia m.in. wywiad w celu ustalenia, czy dawca mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi, dokonują pomiaru temperatury ciała.
Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo krwiodawców i pracowników centrów krwiodawstwa, personel jest wyposażony w środki ochrony osobistej. Wszyscy muszą również zachowywać między sobą wymagany dystans dwóch metrów.
Kto może oddać krew?
Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ostatnich sześciu miesiącach nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii, oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
Eksperci zalecają, aby oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (po 450 ml), mężczyźni zaś – maksymalnie sześć.
Zobacz też:
Kiedy otwarcie kin i teatrów? Minister kultury zabiera głos
Bezobjawowe przechodzenie koronawirusa. Jak długo możemy zarażać?
Hakerzy masowo wyłudzają pieniądze w czasie pandemii. Jak się przed nimi chronić?
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF