Newsy

Kiedy otwarcie kin i teatrów? Minister kultury zabiera głos

pusta sala kinowa

Image Source / Getty Images

Newsy

Kiedy otwarcie kin i teatrów? Minister kultury zabiera głos

pusta sala kinowa

Image Source / Getty Images

W związku z pandemią koronawirusa placówki kultury są zamknięte od połowy marca. Kolejny ogłoszony przez rząd etap luzowania obostrzeń nie przewiduje jednak ich otwarcia. Kiedy znowu będziemy mogli pójść do kina czy teatru? Niestety, minister kultury Piotr Gliński nie ma dobrych wieści.

Kina i teatry - kiedy otwarcie

Kiedy poznamy przewidywaną datę otwarcia kin i teatrów? Kiedy będzie z nich mogła masowo korzystać publiczność? O to pytany był szef resortu kultury.

Nie potrafię przewidzieć, kiedy otworzymy kina, teatry. Wynika to z powodów oczywistych, mamy sytuację nieprzewidywalną, nową, a ona jest zagospodarowywana w sposób optymalny

- powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w "Rozmowie Dnia" Radia Łódź i TVP3 Łódź.

Zdaniem Glińskiego, dzięki działaniom jakie podejmuje rząd w walce z epidemią koronawirusa, mamy w Polsce cztery i pół razy mniej zgonów na 100 tys. mieszkańców niż w bogatych Niemczech, Hiszpanii, Francji czy Włoszech.

Porównajmy to i doceńmy, jak my prowadzimy Polskę przez ten straszliwy kryzys epidemiczny równolegle starając się o to, aby gospodarka wróciła do formy

- powiedział wicepremier Gliński.

Koronawirus  - kiedy do kina i teatru

Jak zaznaczył szef resortu kultury, o tym, kiedy w kinach czy teatrach będzie można "przejść do masowej widowni" zadecyduje minister zdrowia Łukasz Szumowski, który - jak mówił Gliński - "jest dla nas autorytetem i wyrocznią".

Minister Gliński podkreślił jednak, że robione są takie rzeczy, które są "quasi widownią". Przypomniał, że od najbliższego poniedziałku będzie można otworzyć kina plenerowe, robić nagrania i próby bez publiczności, odbywać się będą mogły lekcje indywidualne w szkołach artystycznych. Pracować też będzie można na małych planach filmowych, aby - jak mówił - produkcja filmowa wróciła do normy.

Wicepremier zaznaczył, że wszystkie te działania trzeba robić w sposób odpowiedzialny. 

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0