Czy w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem rząd planuje wprowadzenie obostrzeń? Minister zdrowia póki co nie widzi takiej potrzeby, choć jego zdaniem Polacy zapominają o utrzymaniu dystansu społecznego. - Jeżeli byłaby taka konieczność, będzie to dyskutowane na zespole zarządzania kryzysowego - dodał. Czy w walce z koronawirusem pomoże nowa technologia?
Czy powrót obostrzeń będzie konieczny?
Łukasz Szumowski był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o to, czy rozważa powrót do obostrzeń, bo - jak mówił w porannej rozmowie w RMF FM:
Polacy zapomnieli, że mamy pandemię koronawirusa
Podczas radiowego wywiadu minister zaznaczył też, że w tej chwili będziemy mieć raczej do czynienia z tendencją spadkową epidemii, ale będą się pojawiać wybuchy choroby w ogniskach.
Będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost
– przypomniał. Dodał jednak, że nie należy lekceważyć ognisk i stanowczo na nie reagować.
W odpowiedzi na pytanie zadane podczas konferencji wyjaśnił, że jego zdaniem, w tej chwili nie ma konieczności ponownego wprowadzania obostrzeń. Dodał jednak:
Jeżeli byłaby taka konieczność, będzie to dyskutowane na zespole zarządzania kryzysowego
- podkreślił.
Koronawirus na Śląsku
Szumowski dopytywany o to, czy mimo wielu zachorowań na koronawirusa na Śląsku, sytuacja tam jest opanowana, powiedział:
Sytuacja na Śląsku jest na tyle opanowana, że wiemy, że transmisja wirusa była w pracy, na dole kopalni, stąd decyzja o przerwaniu łańcucha zakażeń. Trzy tygodnie na postojowe, wtedy kopalnie się czyszczą, górnicy wiedzą, czy są zdrowi, czy są chorzy i mogą bezpiecznie wrócić do pracy, bo ta praca jest wszystkim w Polsce bardzo potrzebna
Szef resortu zdrowia pytany o to, z czego wynika decyzja o poddaniu górników kwarantannie powiedział, że:
Obowiązek kwarantanny jest dla osób, które miały bezpośredni lub bliski kontakt z osobą chorą, a takich informacji ws. wszystkich górników nie mamy, w związku z tym nie są objęci kwarantanną
Sytuacja jest opanowana w cudzysłowie, ponieważ każda epidemia nie jest sytuacją łatwą do opanowania, chyba że będziemy mieli narzędzie w postaci aplikacji ProteGo Safe i opanujemy znacznie szybciej ogniska zachorowań
- mówił Szumowski.
Aplikacja ProtrGo Safe i koronawirus
We wtorek szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w wersji docelowej w sklepie Google Play, na urządzenia z systemem Android. Ma ona pomóc w precyzyjnym typowaniu osób, które powinny zostać objęte nadzorem sanitarnym.
Według ministra zdrowia, aplikacja ProteGo Safe to "bardzo dobre i szybkie narzędzie do zduszania wszystkich ognisk zachorowań na koronawirusa w zarodku".
Koronawirus w Polsce - rekordy zachorowań
W poniedziałek zanotowano największą od początku epidemii liczbę 599 potwierdzonych nowych przypadków. 326 z nich wykryto w woj. śląskim. W weekend Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1151 nowych zakażeniach koronawirusem, z których 676 zanotowano na Śląsku. Zdecydowana większość dotyczyła górników i ich rodzin.
Zobacz też:
Znamy aktualne wytyczne dla przedszkoli. Co się zmieniło?
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP