Newsy

Komiksy zyskują na popularności: "Za niektóre egzemplarze trzeba zapłacić nawet milion dolarów"

Newsy

Komiksy przez wiele lat uznawane były za gorszy twór, które nie powinno się zaliczać do literatury. Na szczęście takie myślenie odchodzi do lamusa i komiksy zaczynają wchodzić na salony. Co sprawiło, że podejście do nich się zmieniło i zyskują coraz większą popularność. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Garulą, miłośnikiem komiksów.

Dlaczego komiksy cieszą się coraz większą popularnością?

Krzysztof Garula jest miłośnikiem komiksów i założycielem pierwszej w Polsce galerii komiksów. - Mieliśmy budować dom, ale uznaliśmy z moją partnerką, że przeznaczymy te pieniądze na to, co kochamy. Galeria powstała przede wszystkim z naszej wspólnej miłości do komiksów - mówił w Dzień Dobry TVN Krzysztof Garula.

Mimo że komiks bywa postrzegany, jako gorsze dziecko literatury, to, aby nabyć niektóre egzemplarze trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. - Komiks przestał być już passe. Kolekcjonerzy często kupują stare, unikatowe wydania, za które niekiedy trzeba zapłacić nawet milion dolarów - mówił.

Krzysztof Garula ma swoich zbiorach m.in. wydanie "Kozioła Matołka" z 1934 roku. - W tej chwili jego wartość sięga kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Podobnie będzie w przypadku pierwszych wydań "Kapitana Żbika" czy "Tytusa, Romka i Atomka" - dodał.

To nie tylko rozrywka

Krzysztof Garula w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem wyznał, że komiksami zaczął się interesować, gdy był małym chłopcem. - W magazynie "Relaks" znalazłem kiedyś komiks o "Thorgalu", który bardzo mnie zafascynował. Niestety nie umiałem czytać i chodziłem do każdego, do kogo tylko mogłem, żeby mi poczytał. Z czasem to stało się bardzo denerwujące zarówno dla innych, jak i dla mnie. Tak sam zacząłem składać literki i jako kilkuletni chłopiec nauczyłem się czytać - mówił Krzysztof Garula.

Komiksy nie tylko pomagają w nauce czytania, ale także rozwijają wyobraźnię. Dzięki nim zdobywamy wiedzę o świecie. - Mój światopogląd zmienił się dzięki komiksom. Później zacząłem też interesować się książkami, uważam, że są doskonałym medium i nigdy nie powinno się z nich wyrastać - mówił.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości