Kolęda 2024/2025 z nowymi zasadami. Tego księżom nie wolno

Wizyta duszpasterska
Kolęda 2024/2025 z nowymi zasadami. Tego księżom nie wolno
Źródło: Pawel_B/Getty Images
W tym roku weszła w życie tzw. ustawa Kamilka. Do nowych przepisów dostosował się m.in. Kościół katolicki. Archidiecezja Wrocławska wprowadziła zakaz przebywania duchownych sam na sam z nieletnimi podczas wizyty duszpasterskiej i nie tylko.

Kilka miesięcy temu weszły w życie przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, który zmarł w wyniku pobicia przez ojczyma. Zawiera ona szereg rozwiązań mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia.

Do nowych przepisów dostosował się Kościół katolicki. Archidiecezja Wrocławska wprowadziła "Standardy Ochrony Małoletnich", które muszą przestrzegać osoby duchowne. Obowiązują one m.in. podczas kolędy.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20240126_Ksiadz_REP
Z wizytą po kolędzie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zasady obowiązujące księży m.in. podczas kolędy

Główną zmianą jest zakaz przebywania z dziećmi sam na sam w warunkach izolowanych.

- Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie (zalecane powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych; indywidualnych spotkań z małoletnimi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać; spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych lub nocą - czytamy w kościelnym dokumencie.

Ponadto wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie parafii powinny być organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych. Księża mają również m.in. zakaz przewożenia nieletnich prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

Kolęda 2024/2025 - co się zmieni?

Jeden z akapitów dotyczących nowej polityki Kościoła wobec małoletnich odnosi się także do wizyt duszpasterskich: "Do udziału w wizytach duszpasterskich (kolędzie) należy zapraszać tylko te osoby (służbę liturgiczną, organistę, zakrystianina, kościelnego), które wykazują się odpowiednią dojrzałością, np. w zakresie zachowania dyskrecji".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości