Newsy

Kolęda w cieniu pandemii. Jak będą wyglądały wizyty duszpasterskie?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Ksiądz, który się modli

Już niedługo księża zaczną odwiedzać swoich parafian. Najprawdopodobniej - ze względu na pandemię - tegoroczne wizyty duszpasterskie zwane popularnie "kolędą" będą się odbywały w innej formie niż zwykle. Ostateczną decyzję podejmą proboszczowie poszczególnych parafii.

Kolęda 2021

Kanclerz kurii metropolitalnej archidiecezji katowickiej ks. Jan Smolec powiedział, że ogólne zalecenia dotyczące wizyty duszpasterskiej na terenie archidiecezji zostały wydane na przełomie października i listopada.

- Formę i sposób przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej pozostawiono decyzjom miejscowych duszpasterzy, to znaczy księżom proboszczom, po konsultacji z radą parafialną - poinformował. Oznacza to, że wizyta duszpasterska może mieć zarówno formę tradycyjnych odwiedzin w domu parafian, jak i zapraszania wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła. Ks. Smolec przyznał, że od listopada sytuacja epidemiczna zaostrzyła się do tego stopnia, że w praktyce w większości katowickich parafii zrezygnowano z kolędy w tradycyjnej formie. - Ogólna zasada nie uległa zmianie, wciąż o formie kolędy decydują księżą proboszczowie. Od początku w wielu parafiach tak było, że księża pozostawiali możliwość wizyty domowej a jednocześnie podkreślali, że żaden z parafian nie ma się czuć przymuszony, by przyjąć księdza - wyjaśnił. Zaznaczył, że w zdecydowanej większości parafii na terenie archidiecezji katowickiej organizowane są specjalne msze, na które wierni z danych ulic przychodzą do kościołów.

Zobacz wideo: Ile kosztuje "Bóg zapłać"?

Ile kosztuje "Bóg zapłać"?
Ile kosztuje "Bóg zapłać"? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wizyty duszpasterskie - kto zdecyduje o ich formie?

Zalecenie w sprawie formy tegorocznej wizyty duszpasterskiej wydał także Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej zalecają, by zrezygnować z dotychczasowej formy, w jakiej odbywała się kolęda przed wybuchem pandemii.

- Zaleca się zachowanie formy zeszłorocznej polegającej na zapraszaniu wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła. Można także udać się z wizytą kolędową do osób, które o to same poproszą lub zgłoszą chęć przyjęcia kolędy - napisał przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Jakub Dębiec. Zaapelował, by ze względu na utrzymującą się wysoką liczbę zakażeń zachowywać przepisane prawem środki ostrożności.

Komunikat w tej sprawie wydała też lubelska kuria. Wierni archidiecezji lubelskiej mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach. Podczas mszy św. w dni powszednie księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i tam udzielić im błogosławieństwa kolędowego.

Wizyta w domu parafian może się odbyć, jeśli taką decyzję podejmie proboszcz i jeśli taką wolę wyrażą sami wierni. Autorzy komunikatu podkreślili, że taka wizyta musi się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Wizyta duszpasterska to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza, lub osoby go reprezentującej, w domach parafian. W Kościele katolickim zasady, na jakich jest organizowana, określa kan. 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że proboszcz powinien "nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując".

Kolęda 2021 - termin

Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się wizyta duszpasterska, zazwyczaj ma ona miejsce po świętach Bożego Narodzenia. Podczas wizyty ksiądz modli się z parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok oraz święci dom. Wizyta jest także okazją do bliższego poznania się księdza i wiernych oraz rozmowy.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Photoboyko/Getty Images

Pozostałe wiadomości