Kolęda 2021
Kanclerz kurii metropolitalnej archidiecezji katowickiej ks. Jan Smolec powiedział, że ogólne zalecenia dotyczące wizyty duszpasterskiej na terenie archidiecezji zostały wydane na przełomie października i listopada.
- Formę i sposób przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej pozostawiono decyzjom miejscowych duszpasterzy, to znaczy księżom proboszczom, po konsultacji z radą parafialną - poinformował. Oznacza to, że wizyta duszpasterska może mieć zarówno formę tradycyjnych odwiedzin w domu parafian, jak i zapraszania wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła. Ks. Smolec przyznał, że od listopada sytuacja epidemiczna zaostrzyła się do tego stopnia, że w praktyce w większości katowickich parafii zrezygnowano z kolędy w tradycyjnej formie. - Ogólna zasada nie uległa zmianie, wciąż o formie kolędy decydują księżą proboszczowie. Od początku w wielu parafiach tak było, że księża pozostawiali możliwość wizyty domowej a jednocześnie podkreślali, że żaden z parafian nie ma się czuć przymuszony, by przyjąć księdza - wyjaśnił. Zaznaczył, że w zdecydowanej większości parafii na terenie archidiecezji katowickiej organizowane są specjalne msze, na które wierni z danych ulic przychodzą do kościołów.
Zobacz wideo: Ile kosztuje "Bóg zapłać"?
Wizyty duszpasterskie - kto zdecyduje o ich formie?
Zalecenie w sprawie formy tegorocznej wizyty duszpasterskiej wydał także Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej zalecają, by zrezygnować z dotychczasowej formy, w jakiej odbywała się kolęda przed wybuchem pandemii.
- Zaleca się zachowanie formy zeszłorocznej polegającej na zapraszaniu wiernych z danych ulic na modlitwę do kościoła. Można także udać się z wizytą kolędową do osób, które o to same poproszą lub zgłoszą chęć przyjęcia kolędy - napisał przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Jakub Dębiec. Zaapelował, by ze względu na utrzymującą się wysoką liczbę zakażeń zachowywać przepisane prawem środki ostrożności.
Komunikat w tej sprawie wydała też lubelska kuria. Wierni archidiecezji lubelskiej mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach. Podczas mszy św. w dni powszednie księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i tam udzielić im błogosławieństwa kolędowego.
Wizyta w domu parafian może się odbyć, jeśli taką decyzję podejmie proboszcz i jeśli taką wolę wyrażą sami wierni. Autorzy komunikatu podkreślili, że taka wizyta musi się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Wizyta duszpasterska to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza, lub osoby go reprezentującej, w domach parafian. W Kościele katolickim zasady, na jakich jest organizowana, określa kan. 529 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że proboszcz powinien "nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując".
Kolęda 2021 - termin
Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się wizyta duszpasterska, zazwyczaj ma ona miejsce po świętach Bożego Narodzenia. Podczas wizyty ksiądz modli się z parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok oraz święci dom. Wizyta jest także okazją do bliższego poznania się księdza i wiernych oraz rozmowy.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Zobacz także:
- Marcin Gutowski laureatem Grand Press za "Don Stanislao": "Teraz robimy jeszcze trudniejszą robotę"
- Wiózł trójkę znajomych, Kinga i Michał zginęli. Mimo zakazu, cały czas prowadzi auto. Kim są jego rodzice?
- Trzyletnia Julka jest uwięziona we własnym ciele. "To choroba nieuleczalna, która z nią pozostanie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Photoboyko/Getty Images