Niepewna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że organizatorzy krakowskiego festiwalu zdecydowali się w całości przenieść go do internetu. Oprócz pokazów filmów nie zabraknie wirtualnych spotkań z twórcami.
Festiwal w internecie
W obliczu panującej pandemii odwołano na świecie największe sportowe i muzyczne wydarzenia takie jak chociażby Konkurs Piosenki Eurowizji. Tymczasem organizatorzy 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zdecydowali się przenieść zaplanowane wydarzenie do internetu.
Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni, czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację Festiwalu w tej nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością, ale także dla widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach
- oznajmił Krzysztofa Gierat, dyrektor wydarzenia.
Na wspólne świętowanie festiwalowych urodzin przyjdzie jeszcze czas
- zapewnił.
60. Krakowski Festiwal Filmowy zaplanowano w terminie od 31 maja do 7 czerwca. W połowie kwietnia zostanie udostępniony program całej imprezy.
Filmy i spotkania z twórcami
Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych ok. 200 produkcji z różnych zakątków świata. Dokumenty, filmy krótkometrażowe, fabularne oraz animowane wezmą udział w czterech konkursach. Zwycięzcy wyłonieni przez jurorów otrzymają nagrody o łącznej wartość 238 tys. zł. Każdą z produkcji będzie można zobaczyć jedynie podczas specjalnych seansów on-line umieszczonych w harmonogramie. Filmy będą dostępne jedynie dla osób posiadających karnety na festiwal, bilety na poszczególne pokazy czy akredytacje. Tradycyjne spotkania z twórcami czy bohaterami dzieł zostaną udostępnione bez żadnych ograniczeń za pomocą transmisji na stronie internetowej festiwalu i w jej mediach społecznościowych.
Zobacz także:
- „Pan T.” dostępny w Playerze! "W absurdalnych czasach humor to podstawa”
- „Sala Samobójców – Hejter” dostępna w sieci. Agata Kulesza: „Bywały też okrutne komentarze w moją stronę"
- Kino w Twoim domu - czyli filmowe przeboje na poprawę humoru
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF