Jakie ćwiczenia pozwolą uniknąć kontuzji? Testujemy symulator skręcenia kostki

Symulator
Źródło: Dzień Dobry TVN
Symulator skręcania kostki
Symulator skręcania kostki
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
W programie Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Politechniki Opolskiej, gdzie znajduje się tam laboratorium symulacji skręceń stawu skokowego. Zapytaliśmy Wojtka Stefaniaka i Jacka Chochorowskiego, jak dochodzi do tego często występującego urazu oraz jakie ćwiczenia warto wykonywać, by skutecznie go uniknąć?

Symulator skręcenia kostki

Reporterka Dagmara Kowalczyk spotkała się z Wojtkiem Stefaniakiem z Politechniki Opolskiej oraz polskim wieloboistą Jackiem Chochorowskim, aby poznać ćwiczenia, które pozwolą uniknąć popularnych urazów. To właśnie na Politechnice Opolskiej stworzono symulator skręceń stawu skokowego. Unikalne laboratorium z bieżną pozwala na ocenę tego, co dokładnie dzieje się w momencie wystąpienia kontuzji.

Badanie pozwala na analizę wielu czynników, w tym zachowanie naszego ciała. Dzięki symulatorowi możemy krok po kroku prześledzić przebieg skręcenia kostki. - Widzimy, jak w trakcie samego zapadania się bieżni, nagle zwiększa się zakres ruchu skokowego (...) i możemy ocenić, jak duże jest opóźnienie aktywności mięśniowej, i to jest dokładnie to, co zapobiega naszym skręceniom - tłumaczy Wojtek Stefaniak.

Skręcenie kostki jest dość popularnym urazem. Przekonał się o tym polski wieloboista Jacek Chochorowski, który doświadczył go aż czterokrotnie. - Popełniłem błąd i bardzo krzywo postawiłem kostkę. Doszło do urazu więzadeł i musiałem poświęcić bardzo dużo pracy, żeby z tego wyjść. Wykonywałem szereg ćwiczeń, które dostałem od Wojtka. Konsekwencja i ilość powtórzeń pozwoliły mi z tego wyjść - opowiada Jacek Chochorowski.

Ćwiczenia pozwalające uniknąć kontuzji

Ćwiczenia, które pomogą uniknąć kontuzji, może wykonywać każdy. Wojtek Stefaniak poleca prosty przeskok. -Ważne jest, żeby lądować na największy palec naszej stopy. Starajmy się nie pochylać. Wykonywanie tego ćwiczenia dynamicznie pozwoli nam bardziej pobudzać kluczowe dla naszego ciała mięsnie. - podkreśla.

Jak podkreślił specjalista z Politechniki Opolskiej, istnieją pewne predyspozycje, przez które możemy być bardziej narażeni na urazy. - Są predyspozycje anatomiczne m.in. budowa stawu skokowego, połączenie kości piszczelowej oraz strzałkowej. One będą miały duże znaczenie w tym, jak będzie dochodziło do skręcenia stawu skokowego. - wyjaśnia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości