Newsy

Jak pandemia wpływa na najmłodszych? Badania pokazują, że część małych dzieci zapomniała, jak używa się noża i widelca

Newsy

Jodie Griggs/Getty Images

Pandemia koronawirusa i związane z nią zamknięcia szkół odbiły się na nauce małych dzieci. Niektóre z nich zapomniały, jak posługuje się sztućcami, a inne wróciły do pieluch - poinformowała we wtorek brytyjska rządowa agencja ds. edukacji Ofsted.

Badania: jak pandemia wpływa na dzieci?

Rządowa agencja Ofsted zbadała wpływ pandemii Covid-19 na dzieci, opierając się na przeprowadzanych od września wizytach w 900 szkołach i instytucjach opiekuńczo-wychowawczych.

Wśród dzieci najbardziej dotkniętych zakłóceniami spowodowanymi przez pandemię znalazły się te, które niedawno rozpoczęły edukację i mają pracujących rodziców. Z raportu wynika bowiem, że w czasie pandemii spędzały mniej czasu zarówno z rodzicami, jak i z innymi dziećmi.

Nauczyciele zgłaszali, że niektóre małe dzieci, które potrafiły korzystać z nocnika czy toalety, ponownie używają pieluch, a inne utraciły podstawowe umiejętności, które wcześniej opanowały, takie jak jedzenie nożem i widelcem.

Z raportu wynika także, że starsze dzieci mają zaległości w nauce matematyki, problemy z czytaniem i koncentracją lub utraciły sprawność fizyczną. Inne wykazują oznaki niepokoju, czego przejawami są zaburzenia odżywiania i samookaleczanie.

Ważne wsparcie w rodzinie i nauka stacjonarna

Według danych Ofsted niektóre dzieci, pochodzące ze wspierających, ale niekoniecznie zamożnych środowisk, radziły sobie dobrze i mogły odnieść korzyści ze spędzania większej ilości czasu z rodzicami lub opiekunami.

Według brytyjskiego ministerstwa edukacji raport pokazuje, że ważne jest utrzymanie nauki stacjonarnej. W Wielkiej Brytanii szkoły i przedszkola były zamknięte podczas wiosennej kwarantanny. W czasie obowiązującego od 5 listopada lockdownu pozostają otwarte. W Polsce nauka zdalna dla uczniów klas 1-8 oraz szkół ponadpodstawowych ma obowiązywać do 29 listopada.

Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia, jakie jest ryzyko zakażenia w żłobku. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Autor: Paweł Jaskulski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości