Newsy

Ile średnio żyją Polacy? Życie staje się coraz krótsze

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
portalsamorzadowy.pl
Thanasis Zovoilis/Getty ImagesŻycie w Polsce

Ile średnio żyją Polacy? Jaka jest różnica w długości życia między kobietami a mężczyznami? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Trwanie życia w 2020". Dane są alarmujące.

Średnia długość życia w Polsce według najnowszych danych

W 2020 r. mężczyźni żyli w Polsce średnio 72,6 lat, natomiast kobiety 80,7. W porównaniu z rokiem poprzednim czas życia skrócił się odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku. Według specjalistów miało to związek m.in. z epidemią COVID-19.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Trwanie życie w 2020” wynika między innym:

  • najkrócej w Polsce żyli mężczyźni mieszkający na wsiach w województwie łódzkim;
  • najdłużej żyły kobiety w miastach w województwie podkarpackim;
  • różnica między kobietami a mężczyznami mieszkającymi w miastach wynosi 7,9 roku (w 1991 r. – prawie 9; w 2001 – 7,8);
  • różnica między kobietami a mężczyznami zamieszkujących wsi wynosi 8,5 roku (w 1991 r. – 9,7, w 2001 – 8,8);
  • w 2020 r. średnie trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w polskich miastach wyniosło 72,9 roku i było o 0,8 roku dłuższe niż dla mężczyzn na wsi;
  • we wszystkich województwach leżących na terenach Polski wschodniej i południowo-wschodniej przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe niż dla całego kraju ogółem.

Długość życia w Polsce a reszta Unii Europejskiej

Według danych Eurostatu z 2020 roku, średnia tzw. oczekiwana długość życia ludzi w Polsce jest nadal o 3 lata krótsza niż ogólnie w Unii Europejskiej. Wynosi w Polsce 77,8 lat podczas gdy w EU 80,9. We wszystkich krajach byłego Bloku Wschodniego wciąż ludzie żyją krócej, niż w Europie Zachodniej. Nie dotyczy to jedynie Czech.

Od wielu lat główne przyczyny zgonów Polaków to choroby układu krążenia i nowotwory. Ponadto w 2020 r. z powodu COVID-19 zwiększyła się liczba zgonów wywołanych chorobami układu oddechowego.

Sytuację poprawić może nie tylko zmiana trybu życia wielu Polaków, ale też poprawa opieki medycznej, zwiększenie jej finansowanie i dostępu do niej. Wielu ludzi nie podejmuje leczenia lub z niego rezygnuje m.in. ze względu na długie kolejki do specjalistów, a także wysokie koszty leczenia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Więcej spraw w ZUS można załatwić elektronicznie

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

Pozostałe wiadomości