Newsy

Robert Lewandowski został najlepszym Sportowcem Polski. Zabrał głos na temat zakończenia kariery

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
PAP
Sportowiec roku
Sportowiec roku Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNSportowiec roku

Robert Lewandowski zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego Sportowca Polski. Piłkarz pojawił się na Gali Mistrzów Sportu 2022 w towarzystwie mamy, teściowej i siostry. W czasie przemowy, którą wygłosił po odebraniu statuetki odniósł się m.in. do pytań dotyczących końca kariery.

Robert Lewandowski najlepszym Sportowcem Polski

Piłkarz wyróżniony w tym plebiscycie został po raz trzeci, w tym drugi z rzędu (po raz pierwszy w 2015 roku.) Wraz z Bayernem Monachium w 2021 r. po raz kolejny zdobył mistrzostwo Niemiec i jednocześnie otrzymał tytuł królem strzelców Bundesligi z dorobkiem 41 goli, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera. Zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich. W plebiscycie Złota Piłka magazynu "France Football" został uznany drugim zawodnikiem globu minionego roku; przegrał jedynie z Argentyńczykiem Lionelem Messim.

- Gratuluję wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku nasi sportowcy osiągali wielkie sukcesy. Jestem waszym kibicem i trzymam za was bardzo mocno kciuki. Chciałem podziękować za emocje i za to, co robicie dla polskiego sportu. Zawsze wspieram was z wielką dumą. Cieszę się, że jestem częścią tej sportowej rodziny - powiedział kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować mojej żonie i dzieciom. One są dla mnie największym wsparciem. Dają mi siłę każdego dnia, żebym nie poddawał się, jak są ciężkie momenty, kiedy są sukcesy, żeby nie przestawał walczyć o swoje marzenia. Wielu kibiców i dziennikarzy pyta, ile jeszcze? Mam 33 lata. Nie powiem, że to mnie nie męczy, ale nie chcę kończyć, nie mam zamiaru kończyć - dodał. 

Piłkarz pojawił się na gali w towarzystwie mamy, teściowej i siostry. Wszyscy prezentowali się znakomicie. Żona piłkarza, Ania nie mogła mu towarzyszyć, ponieważ przebywa z córkami na Malediwach.

87. Gala Mistrzów Sportu - wyniki

Drugie miejsce zajęła trzykrotna mistrzyni olimpijska i kilkukrotna mistrzyni świata w rzucie młotem, Anita Włodarczyk, natomiast na trzecim uplasował się żużlowy wicemistrz świata Bartosz Zmarzlik. Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala, którego sukces był jedną z największych sensacji igrzysk w Tokio.

Medaliści ubiegłorocznych igrzysk zdominowali tradycyjną "10" plebiscytu. Zabrakło w niej miejsca dla m.in. tenisistów Igi Świątek i Huberta Hurkacza czy skoczka narciarskiego Kamila Stocha.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, twórca sukcesów sztafety kobiecej 4x400 m, która w Tokio sięgnęła po olimpijskie srebro, a jej członkinie wraz z kolegami triumfowały w sztafecie mieszanej 4x400 m.

Statuetka tzw. superchampiona otrzymał utytułowany dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008 i 2016) Piotr Małachowski, który w tym roku oficjalnie zakończył karierę sportową.

W kategorii Sport Bez Barier doceniono mistrzynię paraolimpijską Różę Kozakowską, lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych (rzut maczugą).

Imprezą roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przeprowadzone na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a miano Drużyny Roku przypadło siatkarzom Zaksy Kędzierzyn Koźle, którzy triumfowali w Lidze Mistrzów. Polska siatkówka na taki sukces czekała od 1978 r. - wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych zwyciężył Płomień Milowice.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2021 roku w plebiscycie:

 • Robert Lewandowski (piłka nożna)
 • Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
 • Bartosz Zmarzlik (żużel)
 • Dawid Tomala (lekkoatletyka)
 • Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
 • Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
 • Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik,
 • Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)
 • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
 • Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
 • Tadeusz Michalik (zapasy)

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości