Młodzi ludzie wybrali się na romantyczny spacer po lesie i się zgubili. Co robić, gdy stracimy orientację w terenie?

para zgubiła się w lesie, las
S. Hermann&F. Richter/Pixabay
Dwoje młodych ludzi wybrało się na spacer do lasu. 18-latka i 23-latek przeszli kilka kilometrów. Po pewnym czasie stracili orientację w terenie i nie potrafili wrócić. Zadzwonili więc po pomoc. Policjanci i leśnicy szukali ich dwie godziny.

Elbląg. Para wybrała się na romantyczny spacer; zgubili się w lesie

Policjanci i leśnicy z Elbląga poszukiwali dwojga młodych ludzi, którzy zgubili się w lesie. Para sama zadzwoniła z prośbą o pomoc. Chodzi o 18-latkę i 23-latka, który przyjechał do dziewczyny z Lidzbarka Warmińskiego. W czwartek późnym popołudniem poszli na romantyczny spacer do parku Bażantarnia w Elblągu.

- Weszli w głąb lasu. Stracili orientację i poczucie czasu . Zadzwonili po pomoc około godz. 20:00. Na ratunek pojechali policjanci i leśnicy - relacjonował Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Dyżurny miał z nimi kontakt telefoniczny. Para opisała miejsce, w którym się znajdowała. Był to wąwóz w okolicy tzw. Świątyni Dumania przed Stagniewem.

- Przeszli lasem kilka dobrych kilometrów. Policjanci pieszo i w radiowozach patrolowali teren. Włączyli syreny i zagubiona para usłyszała ich dźwięk. Dzięki temu łatwiej było do nich dotrzeć - opowiadał funkcjonariusz. Jak dodał, służby szukały ich 2 godziny.

Policja szukała pary, która zgubiła się w lesie

Finał poszukiwań okazał się szczęśliwy. Leśnicy i policjanci odnaleźli młodych ludzi całych i zdrowych. Dziewczyna miała kilka zadrapań. Para nie wymagała hospitalizacji i szczęśliwie wróciła do domu.

Policja ostrzega przy tej okazji, że podczas beztroskiego spaceru w rozległym terenie leśnym można się zgubić i przypomina o zachowaniu ostrożności.

Co trzeba zrobić, gdy zgubimy się w lesie?

Służby radzą, by przed wyjściem do lasu powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać miejsce , w które spacerowicz się wybiera. Ważne jest też, by powiadomić, kiedy planuje się powrót do domu. Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie . Należy wziąć ze sobą latarkę i telefon komórkowy z naładowaną baterią.

- Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów potrzebna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie - apeluje policja.

Jak przetrwać w lesie? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Halina Mlynkova urodziła. Znamy płeć i imię dziecka. "Lecą mi łzy szczęścia!"

Marianna Gierszewska o krytykujących matkach. "Wzięłam głęboki oddech i spojrzałam na wściekłość tych kobiet"

Naga Maria Peszek w najnowszym teledysku. "Nie jestem grzeczna i nikogo nie będę pytać"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości