Skąd można pobrać aplikację?
Aplikacja dostępna jest na stronie Lasów Państwowych:
Aplikacja Mobilny Bank Danych o Lasach >>>
Jak działa aplikacja, dzięki której nie zgubisz się w lesie?
Andrzej Talarczyk, zespół informatyczny Lasów Państwowych:
To jest aplikacja Banku Danych o Lasach. Zawiera ona mapy polskich lasów. Przed wyjściem w teren możemy ją pobrać na swój telefon. Możemy też, co jest bardzo istotne, pobrać dane do pracy offline. W sytuacji kiedy nie mamy zasięgu, możemy sobie wcześniej przygotować paczkę. Możemy zaplanować naszą misję, z którą idziemy do lasu np. na grzyby.
Ile osób gubi się w polskich lasach?
Anna Malinowska - rzecznik Lasów Państwowych:
My takich telefonów otrzymujemy kilkanaście w ciągu miesiąca. Ludzie dzwonią też na policję. To jest kilkadziesiąt osób miesięcznie. Rzadko kiedy takie informacje trafiają do mediów, do mediów trafiają dopiero jak sytuacja jest tragiczna, czyli osoba jest poszukiwana już od kilku dni, albo gdy wyjście do lasu kończy się źle. Natomiast takich telefonów od osób, które zgubiły się w lesie, otrzymujemy kilkanaście.
Kto najczęściej gubi się w lesie? Czy najczęściej są to dzieci?
Anna Malinowska - rzecznik Lasów Państwowych:
Nie. Gubią się również osoby w sile wieku - 20, 30, 40-latkowie. Takie osoby też się gubią w lesie. Ostatnio mieliśmy przypadek młodej kobiety - 22-latki, która zgubiła się w lesie i spanikowała. Nie mogła wyjść z lasu. Dodzwoniła się na policję i policjanci naprowadzili ją sygnałami dźwiękowymi. Szła w kierunku, z którego słyszała dźwięk i w końcu została odnaleziona.
Autor: Ilona Maciora
podziel się: