Odkryli, że rośliny wydają dźwięki. "Idylliczne pole kwiatów może być dość głośnym miejscem"

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Jak zadbać o kwiaty z marketu?
Jak zadbać o kwiaty z marketu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Rośliny mają różne sposoby na komunikację z człowiekiem, np. poprzez emitowane lotne związki organiczne czy zmianę koloru. Do tej pory jednak zastanawiano się, czy mogą emitować jakieś dźwięki. Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie. 

Czy rośliny wydają dźwięki?

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że rośliny potrafią wydawać dźwięki. Udało im się zarejestrować odgłosy różnych gatunków. Najczęściej wydobywały je z siebie w stresie, czyli kiedy ich nie podlewano przez kilka dni czy podcinano im łodygi. Wyniki badania zostały opublikowane na łapach czasopisma "Cell".

W celu sprawdzenia dźwiękowych możliwości roślin zamknięto je wewnątrz komory akustycznej, która znajdowała się w piwnicy. Dzięki temu zminimalizowano dźwięki tła. Wokół wybranych okazów rozstawiono mikrofony ultradźwiękowe w odległości 10 cm. Rejestrują one sygnały o częstotliwości 20-250 kiloherców. Górną granicą słyszalności przeciętnego dorosłego człowieka jest 16 kHz.

Co udało się zarejestrować? Dźwięki przypominające "pyknięcia" o częstotliwości od 40 do 80 kHz. Nie są to odgłosy słyszalne dla człowieka. Aby tak się stało, konieczna była obróbka cyfrowa sygnału - zmniejszenie próbkowania dźwięku.

W badaniu porównywano nagrania zdrowych okazów tytoniu i pomidorów z tymi, które były poddawane stresowi. - Przed umieszczeniem roślin w komorze akustycznej poddaliśmy je różnym zabiegom: niektóre nie były podlewane przez pięć dni, a u niektórych podcięto łodygi - wytłumaczyła Lilach Hadany, główna autorka badania. - Rośliny "niestresowane" wydawały średnio mniej niż jeden dźwięk na godzinę, podczas gdy te "zestresowane", odwodnione i zranione, emitowały w tym samym czasie dziesiątki dźwięków - dodała ekspertka.

Badania nad wydawaniem dźwięków przez rośliny

Nagrania zostały poddane analizie przy użyciu sztucznej inteligencji. Ta była w stanie rozróżnić nie tylko dźwięki poszczególnych gatunków, ale również określić ich poziom stresu (wywołany brakiem wody lub uszkodzeniami mechanicznymi). Ich częstotliwość i głośność zmieniała się w zależności od stanu zdrowia danego okazu.

- Nasze odkrycia sugerują, że świat wokół nas jest pełen dźwięków roślin, zawierających informacje o niedoborze wody lub urazach - tłumaczyła ekspertka.

Kto słyszy dźwięki wydawane przez rośliny?

Człowiek nie jest w stanie usłyszeć dźwięków emitowanych przez rośliny. Naukowcy podejrzewają jednak, że niektóre zwierzęta są w stanie rejestrować te odgłosy.

Zakładamy, że dźwięki emitowane przez rośliny są wykrywane przez znajdujące się w pobliżu zwierzęta, w tym nietoperze, gryzonie, różne owady (...) które słyszą wysokie częstotliwości i wyciągają z nich odpowiednie informacje - wyjaśniła badaczka.

Wyniki badań mogłyby być wykorzystywane w przyszłości w uprawach roślin. Na takie skutki liczą badacze. Jako przykład podano montowanie czujników, dzięki którym możliwe byłoby dostanie informacji o konieczności podlania uprawy. - Idylliczne pole kwiatów może być dość głośnym miejscem, tylko my nie słyszymy tych dźwięków - dodała Hadany.

Jak brzmią rośliny?

Chcesz usłyszeć, jakie dźwięki wydają rośliny? Wystarczy odtworzyć poniższe wideo:

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: AegeanBlue/Getty Images

Pozostałe wiadomości