Newsy

Muzyka trance – czym się charakteryzuje i kto ją tworzy?

Newsy

Aktualizacja:
Hollie Fernando/Getty Images

Muzyka trance to gatunek muzyki elektronicznej, czyli klubowej. Jej charakterystycznym elementem jest szybki rytm. Rozwój muzyki trance przypadł na lata 90. ubiegłego wieku. Obecnie jest to jeden z ulubionych gatunków muzyki elektronicznej wielu słuchaczy.

Trance to delikatniejsza wersja house i techno. Choć rytm jest szybki i ciężki, często w utworach występuje także wokal, co czyni muzykę elektroniczną wyjątkową. Coraz częściej trance to nie sama muzyka, ale ważny dla świata przekaz. Sprawdź, jacy wykonawcy są utożsamiani z trance i czym charakteryzuje się ta muzyka.

Muzyka trance – co to jest?

Muzyka trance zalicza się do gatunku elektronicznej muzyki tanecznej. Tuż obok techno i house jest to jeden z najpopularniejszych gatunków. Tempo trance jest szybkie, pomiędzy 130 a 160 BPM (czyli szybsze niż w takich gatunkach jak house czy techno), ale sam klimat utworów bywa niekiedy podniosły, harmonijny i bardzo charakterystyczny. W jednym utworze dźwięki narastają, np. na samym początku są bardzo łagodne, tempo i brzmienie wzrasta, aż do momentu, w którym dźwięk się załamuje i następuje tzw. breakdown. To fragment w środku utworu, który nie posiada beatów. Konstrukcja utworów może różnić się od siebie, jednak styl w muzyce trance wyróżnia się bardzo rozwiniętą linią melodyczną.

Pierwsze dźwięki trancowe pojawiały się już w latach 70. XX wieku u Jean Michela Jarre'a. Jednak przełomem stał się utwór "What time is love" zespołu The KLF. Mówi się, że pierwszym utworem muzyki trance był "We came in peace" wykonany przez Dance 2 Trance. Stąd też nieoficjalnie wyznacza się źródło pochodzenia samej nazwy tego gatunku muzyki elektronicznej. Współczesne brzmienie trance przede wszystkim to zasługa Paul Van Dyka i Roberta Milesa.

Rodzaje muzyki trance

Trance dzieli się na kilka typów. Pierwszym podgatunkiem jest uplifting trance, który charakteryzuje się lekką oraz pozytywną melodią. Mogą to być zarówno utwory autorskie, jak i covery starych przebojów. Znani artyści muzyki uplifting trance to 4 Strings Airbase czy Airwave. Nieco podobny jest podgatunek, czyli progressive, jednak uplifting jest bardziej radosny i optymistyczny. To dobra muzyka trance do samochodu. Progressive trance najczęściej wykonują tacy artyści jak Paul Van Dyk czy Markus Schulz. To najpopularniejszy podgatunek muzyki trance. Melodia jest bardzo klimatyczna i stosuje się w niej wiele syntezatorowych padów. Kolejnym typem jest vocal trance. Tutaj główną cechą charakterystyczną jest śpiew, najczęściej żeński. Niektóre utwory są zbliżone do muzyki popularnej, dlatego często można je posłuchać np. w radiu. Z kolei psychedelic trance jest jednostajnym bitem granym 4 x 4. W utworach występuje wiele różnych dźwięków, które mogą dla niektórych okazać się trudnymi do słuchania. Mówi się, że to bardziej kosmiczne i ostre brzmienia. Goa trance to kolejny podgatunek, który charakteryzuje się wysokim tonem melodii. W trakcie utworu można usłyszeć także uderzenia w afrykańskie bębny. Niekiedy może przypominać muzykę orientalną. Z kolei acid trance to nurt stosujący tzw. kwaśne dźwięki, które są generowane przez syntezator. Tech-trance natomiast to styl łączący trance z techno. Tempo jest silne, powtarzające się, a samo brzmienie dość monotonne. Wyróżnia się także występowaniem refrenu. W utworach są ostre przerwy oraz kolejne "początki" melodii. Ostatnim podgatunkiem jest hardstyle, który ma charakter basowy.

Muzyka trance – wykonawcy

Muzyka trance to znak rozpoznawczy wielu artystów. Nie można nie wspomnieć tutaj o dwóch najbardziej popularnych DJ-ach. Najsłynniejszymi producentami muzyki trance są Armin van Buuren i Tiësto. Pierwszy z nich pochodzi z Holandii, a każdy jego kolejny album bije rekordy popularności. Jednym z ciekawszych osiągnięć Armina jest zagranie najdłuższego na świecie seta – trwał on aż 12 godzin i 30 minut. Armin tworzy sety zatytułowane "A State Of Trance", które są miksem wielu utworów łączących różne podgatunki trance’u. Drugi najpopularniejszy wykonawcy z tego gatunku, czyli Tiësto, trzykrotnie został uznany przed DJ-a Maga za najlepszego DJ-a na świecie, natomiast Armin van Buuren aż czterokrotnie uzyskał ten tytuł. Choć panowie tworzą muzykę od wielu lat, nigdy nie konkurowali ze sobą, a nawet wspólnie tworzyli nagrania. Aktualnie Tiësto występuje na wielkich wydarzeniach muzycznych, a także nagrywa co tydzień audycję radiową – Tiësto's Club Life.

Innymi wykonawcami muzyki trance są ATB, Ferry Corsten, Above & Beyond, Markus Schulz, Cosmic Gate czy Sander van Doorn.

Muzyka trance ściśle łączy się z wielkimi wydarzeniami poświęconymi temu gatunkowi, które organizowane są na całym świecie. Najbardziej popularnym jest Tomorrowland, gdzie występują najlepsi DJ-e z całego świata. W połączeniu z efektami specjalnymi, ogromną sceną i klimatem festiwalu jest to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzyki trance.

Zobacz wideo: Billie Eilish nagrała nowy album w czasie kwarantanny

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości