Newsy

Od sierpnia będziemy więcej płacić za gaz. Jak bardzo ceny pójdą w górę?

Newsy

Fot. Rostislav Kuznetsov / EyeEm/Getty Images

Od 1 sierpnia mają być wyższe ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny. Firma uzasadniła wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku. O ile wzrosną rachunki?

O ile wzrosną rachunki za gaz?

Zgodnie z wyliczeniami regulatora, w nowej taryfie dla tzw. kuchenkowiczów, czyli gospodarstw, gdzie gaz jest używany tylko do przygotowania posiłków, wzrost miesięcznych rachunków będzie rzędu 1 zł. Dla odbiorców używających gazu również do podgrzewania wody użytkowej miesięczny rachunek wzrośnie średnio o niecałe 7 zł. Natomiast odbiorcy używający gazu także do ogrzewania muszą się liczyć średnio ze wzrostem rachunku o 20 zł miesięcznie.

Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - wrosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

Do kiedy będzie obowiązywać nowa taryfa opłat za gaz?

Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 r. To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 r. taryfa PGNiG OD poszła w górę - o 2,9 proc. Gospodarstwa domowe to jedyna grupa odbiorców, dla której taryfy zatwierdza regulator.

Jak poinformował URE, w lipcu PGNiG OD ponownie zwróciła się do regulatora o podwyżkę taryfy, motywując to dalszym wzrostem cen zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło zakupów spółki. Od roku na TGE, podobnie jak i na innych rynkach europejskich, ceny gazu nieustannie rosną.

Od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. średnie ceny gazu na rynku spot TGE wzrosły niemal o 400 proc., w kontraktach terminowych na III kwartał 2021 r. ceny w ciągu roku skoczyły o niemal 350 proc., a na IV kwartał 2021 r. - o prawie 160 proc.

Jak zwraca uwagę URE, nie zmienią się stawki opłat dystrybucyjnych operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa. Oznacza to, że wzrost całego rachunku za gaz będzie niższy od wzrostu ceny samego paliwa.

Zobacz wideo: PGNiG nie przedłuży kontraktu z Gazpromem. Obecny wygasa z końcem 2022 roku

Zobacz także:

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości