Archiwalny wywiad ujawnił jego imię. Jak naprawdę nazywa się Banksy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Banksy to najbardziej tajemnicza postać współczesnej sztuki ulicznej. Radio BBC niedawno ujawniło archiwalne nagranie rozmowy z artystą, który ujawnił swoje prawdziwe imię przed laty. Co wiemy o Banksy'm?

Jak ma na imię Banksy?

Banksy to jeden z najsłynniejszych współczesnych artystów street artu. Graficiarzowi przez lata udawało się chronić swoją tożsamość, mimo to - jego fani wielokrotnie próbowali dowiedzieć się czegokolwiek na jego temat. Stacja BBC właśnie opublikowała zapis rozmowy z artystą sprzed 20 lat, podczas której Banksy m.in. ujawnił swoje prawdziwe imię. Archiwalne nagranie powstało w 2003 roku, gdy wówczas dwudziestokilkuletni artysta był na początku swojej kariery zawodowej. W trakcie wywiadu dziennikarz Nigel Wrench zapytał artystę, czy plotki na temat jego tożsamością są prawdziwe i nazywa się Robert Banks.

- Jestem Robbie - odpowiedział graficiarz.

Artysta zatem prawdopodobnie ma faktycznie na imię Robert lub Robin, które są zdrabniane we wspomniany przez artystę sposób. Jak podało TVN24.pl, w 2017 roku pewien dziennikarz BBC ustalił, iż graficiarz pochodzi z Bristolu, jednak i ta informacja nie została przez niego potwierdzona.

Kim jest Banksy?

Banksy to tajemniczy artysta z Wielkiej Brytanii, którego tożsamość nigdy nie została potwierdzona. Twórca tworzy graffiti oraz street art, które w humorystyczny sposób korespondują z tematyką społecznie zaangażowaną oraz polityką. Na miejsca swoich prac często wybiera niebezpieczne i nieoczywiste miejsca. Jego działania rozpoczęły się w latach 90 na ulicach Londynu, a z czasem graffiti jego autorstwa można było zobaczyć na całym świecie. Od początku bronił sztuki ulicznej, którą traktuje jako równoprawną formę artystycznego wyrażania się.

- Moja mama przygotowywała kiedyś w każdą niedzielę pieczeń. Zawsze mówiła, że jej zrobienie zajmuje wiele godzin, a zjedzenie zaledwie kilka minut. Dziś je posiłki podgrzewane w mikrofalówce i jest o wiele szczęśliwsza. W pewnym sensie przenoszę takie podejście do mojej sztuki. Chcę, żeby była gotowa jak najszybciej - tłumaczył w niedawno opublikowanej rozmowie.

Więcej informacji na ten temat na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stefano Guidi / Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana