- Nawet jak teraz żona prosi, żebym zrobił listę zakupów, to piszę dwie pozycje, a dalej swoje tagi - przyznaje twórca.
Banksy to najbardziej tajemnicza postać współczesnej sztuki ulicznej. Radio BBC niedawno ujawniło archiwalne nagranie rozmowy z artystą, który ujawnił swoje prawdziwe imię przed laty. Co wiemy o Banksy'm?
Obrazy przykuwające uwagę feerią barw, zachwycające instalacje i pełna niespodzianek jaskinia Cosmic Cavern - to zaledwie część atrakcji, które czekają na gości odwiedzających londyńską wystawę Beyond the Streets w Saatchi Gallery.
Czy w swoich działaniach widzą misję społeczną?
Jego najnowszy mural powstał w podkijowskiej Borodziance.
Graffiti czy obrazy malowane na murach to dla jednych wandalizm, a dla innych sztuka. Do artystów, którzy "zostawiają" swoje dzieła w przestrzeni publicznej, należy Noriaki. Kim jest i dlaczego nie pokazuje swojej twarzy?
Karol Szufladowicz i Bartłomiej Leśniewski w latach 90. tworzyli graffiti. Nie przypuszczali wówczas, że hobby zaprowadzi ich aż tak daleko. - Gdyby ktoś kiedyś powiedział, że będą do nas goście pisali z Sydney, Berlina, Nowego Jorku, nie uwierzyłbym - podkreślił założyciel firmy. Jak im się to udało?
Filip Skont Niziołek to wrocławski artysta znany ze sztuki ulicznej. Jego oryginalny styl da się rozpoznać na pierwszy rzut oka, przechadzając się ulicami miast. Pierwszy raz za puszkę ze sprayem chwycił w wieku 12 lat. - Moje prace są związane lokalne z miastem, z ludźmi - powiedział artysta.
"Street art to trochę jak safari, a galeria sztuki to ZOO albo farma... czujesz, że jest między nimi różnica" Z jednym z najbardziej znanych twórców "street artu" na świecie - Stikiem spotkała się nasza reporterka Anna Senkara. Co artysta stara się przekazać swoimi dziełami, jak bezdomność wpłynęła na jego twórczość. Gdzie podziało się jego graffiti z Gdańska? O sztuce ulicy rozmawialiśmy też, w studiu Dzień Dobry TVN, z Pawłem Kitą – kolekcjonerem polskiego "street artu" i Łukaszem Gresztą, który prowadzi portal o sztuce miejskiej. Czy na graffiti można zarobić?
Niestety moda na mazanie po murach, tramwajach i chodnikach nie przemija. Posiadacze farb w sprayu wykorzystają nawet najmniejszy skrawek, by oznaczyć swoją obecność. Czy to sztuka, czy raczej wandalizm? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak można pozbyć się szpecących miasta bohomazów. Okazuje się, że usuwanie pseudo-sztuki może być bardzo dochodowe.
Mgr Mors, czyli Mariusz Brodowski to artysta-malarz w dziedzinie street artu. Graffiti postanowił wykorzystać w szczytnym celu. Uczy Polaków... polszczyzny. I tak: nie "kameruje" tylko "filmuje", nie stawia kropki po magistrze oraz "włącza" telewizor, a nie "włancza". Marcin Meller rozmawiał przed studiem Dzień Dobry TVN z edukatorem - graficiarzem. Jak wymalował nam Marszałkowską?
Jego rodzice to naukowcy. On nie poszedł w ich ślady, z korzyścią dla sztuki. Swanski, a właściwie Paweł Kozłowski, to malarz, grafik, ilustrator, autor animacji i teledysków. Człowiek renesansu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był polski Banksy.
Nie wygląda jak typowy graficiarz - zamiast kaptura nosi na głowie kapelusz, ma długą, czarną brodę i - jak powiedziała Dorota Wellman - "brzuszek jest". Dariusz Paczkowski - bo to o nim mowa - jest autorem niebanalnych murali. Co jest tematyką jego rysunków na murach? Jak ludzie reagują na jego twórczość? Z kim walczy za pomocą graffiti? Komu podpadł? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN.