Asteroida 2023 DZ2 przemknie blisko Ziemi. Będzie o połowę bliżej naszej planety niż Księżyc

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Asteroida 2023 DZ2 wkrótce przeleci bardzo blisko Ziemi. Obiekt minie planetę w odległości zaledwie połowy dystansu, jaki dzieli nas z Księżycem. Czy będzie można ją zobaczyć przez teleskop?

Asteorida 2023 DZ2 - kiedy przeleci obok ziemi?

Asteroida 2023 DZ2 będzie najbliżej Ziemi już dzisiejszego wieczoru, a więc w sobotę 25 marca, dokładnie o godzinie 20:51. Przeleci od naszej planety w odległości o połowię mniejszej, niż odległość Księżyca od Ziemi, która wynosi 248 tysięcy kilometrów. Według NASA jest to ważna okazja dla astronomów, dzięki której możliwe jest zwiększenie wiedzy o asteroidach oraz pozyskanie informacji na wypadek, gdyby odkryto zagrażający obiekt, który mógłby uderzyć w Ziemię.

- To raczej rzadkie, by obiekt tej wielkości przeleciał tak blisko Ziemi. Zdarza się to mniej więcej raz na 10 lat - powiedział w rozmowie z CNN Richard Moissl, szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Jak oglądać asteroidę 2023 DZ2?

Asteroidę będzie można zobaczyć przy użyciu nawet małego teleskopu. Będzie widoczna jako niewielka, wolno poruszająca się gwiazda. Najlepszą techniką stosowaną przez entuzjastów astronomii, aby zobaczyć asteroidę, jest skierowanie teleskopu na znane ciało niebieskie znajdujące się na jej drodze. Kolejnym krokiem jest czekanie, aż wyłoni się asteroida - wolno poruszający się obiekt. 

Asteroida 2023 DZ2

Asteroida została odkryta niedawno. Po raz pierwszy zauważona została przez naukowców z Obserwatorium Roque de los Muchachos na kanaryjskiej wyspie La Palma pod koniec lutego. Jej średnica szacowana jest na 39-88 metrów.  2023 DZ2 klasyfikowana jest jako NEO (Near-Earth Object). Do tej grupy zalicza się wszystkie obiekty, które znajdują się w odległości co najmniej 193 milionów kilometrów od Ziemi. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: SCIEPRO/Getty Images

Pozostałe wiadomości