Nowe obliczenia na temat asteroidy 2023 DW. Czy uderzy w Ziemię?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiły nowe szacunki na temat odkrytej niedawno asteroidy 2023 DW. Początkowe informacje zakładały, że obiekt ma szansę uderzyć w ziemię w 2046 roku. Czy tak się stanie?

Czy asteroida 2023 DW uderzy w ziemię?

Biuro Koordynacyjne Obrony Planetarnej NASA poinformowało na początku marca, że asteroida o nazwie 2023 DW może uderzyć w ziemię 14 lutego 2046 roku. Kiedy ogłaszano informację, ryzyko wynosiło 1 do 560. Z kolei prognozy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wskazywały na ryzyko wynoszące 1:625.

Jak poinformowała NASA, według nowych szacunków ryzyko spadło. Prawdopodobieństwo uderzenia 2023 DW w Ziemię wynosi od 1 do 770. Zatem jest 99,87% szans na to, że obiekt ominie Ziemię.

Jak powiedział Richard Mossil z European Space Agency (centrum badającego obiekty NEO - ang. Near-Earth objects) ryzyko "będzie spadać regularnie, aż osiągnie zero najpóźniej za kilka dni". Według obliczeń ESA ryzyko wynosi do 1 na 1584. 

Asteroida 2023 DW

Asteroida 2023 DW została odkryta pod koniec lutego i ma około 50 metrów średnicy. Umieszczona została na najwyższej pozycji dotychczas osiągniętej przez ciała niebieskie w skali Torino. Jest to 11-stopniowa rosnąca metryka, według której określana jest możliwość zagrożenia katastrofą.

Już na początku marca, kiedy NASA opublikowała informację w mediach społecznościowych, napisano, że "często, gdy po raz pierwszy zauważamy nowe obiekty, potrzeba kilku tygodni zbierania danych, aby zmniejszyć niepewność i odpowiednio przewidzieć ich orbity w przyszłości". 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Sciepro/Getty Images

Pozostałe wiadomości