Newsy

Historyczny wyczyn Polki. Anna Tybor zjechała z Manaslu

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz

Anna Tybor zjechała na nartach z Manaslu. Tym samym stała się pierwszą Polką, która dokonała zjazdu z ośmiotysięcznika. Jest również pierwszą kobietą mogąca się pochwalić tego typu wyczynem na Manaslu bez wykorzystania tlenu z butli.

Cel Anny Tybor

Anna Tybor jest z wykształcenia architektem, mieszka i pracuje we Włoszech, gdzie udziela się w górskim pogotowiu. Poszarpany horyzont towarzyszył jej od zawsze - miłość do gór przekazali jej rodzice, przewodnicy wysokogórscy. Również jej brat był zafascynowany wspinaczą. Za sportową pasję zapłacił najwyższą cenę.

- Osiem lat temu, gdy zginął mój brat pod Świnicą, zjeżdżając na nartach, zapaliła mi się czerwona lampka, że jest to niebezpieczne, aczkolwiek to był akurat wypadek. Będę to kontynuować – mówiła w Dzień Dobry TVN.

Wyprawie na ósmą pod względem wysokości górę świata towarzyszyły żmudne przygotowania oraz zbiórka pieniędzy na sfinansowanie kosztownej wyprawy.

- Założyłam zbiórkę, bo jednak jest to dość kosztowna impreza - wyjaśniała w naszym wakacyjnym studiu. - Skialpinizm nie jest bardzo popularnym sportem zwłaszcza, że nie jest to jeszcze dyscyplina olimpijska, aczkolwiek jesteśmy już na dobrej drodze - dodała.

Zjazd Anny Tybor

29 września Anna Tybor i jej zespół dotarli na szczyt Manaslu. Informację o zdobyciu góry przekazano za pośrednictwem facebookowego profilu.

- Kolejne dobre wieści z Nepalu! Ania, Federico i Marco właśnie wrócili do bazy! Ekstremalnie zmęczeni, ale cali i zdrowi - można było przeczytać na stronie.

30 września Anna Tybor - cała i zdrowa - powróciła do bazy.

- Było ciężko - powiedziała. - Cała akcja trwała trzy dni, musieliśmy wczoraj, podczas zjazdu, zatrzymać się, bo było już ciemno, tak że spaliśmy w obozie czwartym. Jesteśmy na dole, szczęśliwi. Udało się wejść na górę, to mój pierwszy ośmiotysięcznik, i zjechać z niej w całości - podkreśliła w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Tym samym Anna Tybor zapisze się jako pierwsza Polka w historii, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika. Jest również pierwsza kobietą na świecie mogącą się pochwalić tego typu wyczynem na stokach Manaslu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Artur Barbarowski

Pozostałe wiadomości