Nie żyje Andrzej Zaorski. Znany aktor miał 79 lat

świeczka
Manuel Breva Colmeiro/Getty Images
W niedzielę, 31 października 2021 r. zmarł Andrzej Zaorski. Informację o śmierci uznanego aktora, satyryka i twórcy telewizyjnego potwierdził jego brat, Janusz. - Andrzeju, jak bardzo, bardzo będzie Cię nam brakowało. A mieliśmy się spotkać na Powązkach - napisał na Facebooku Artur Barciś, aktor.

W niedzielę zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację potwierdził jego brat, Janusz.

Andrzej Zaorski nie żyje

Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała jednak data 7 stycznia 1943 r. Zaorski uznawał ją za błąd urzędnika. W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. Występował w Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat, w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show". W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej).

Występował w powieści radiowej „W Jezioranach”. W latach 1970-71 wraz z bratem Januszem, opracowywał radiowy Kabarecik Reklamowy. Współtworzył także scenariusz do jego debiutanckiego filmu „Na dobranoc” z 1970 r. W latach 1991–1993 współtworzył telewizyjny cykl „Polskie zoo”, jeden z najsłynniejszych programów w dziejach polskiej telewizji.

Smutną wiadomość o śmierci wybitnego artysty potwierdził jego brat, Janusz Zaorski. Znajomi, przyjaciele i widzowie żegnają aktora za pomocą mediów społecznościowych. "Odszedł Andrzej Zaorski [*] Cudowny kolega, wspaniały aktor, zawsze uśmiechnięty człowiek. Andrzeju, jak bardzo, bardzo będzie Cię nam brakowało A mieliśmy się spotkać na Powązkach [*]" - czytamy na profilu Artura Barcisia, "Dziękuję za piękne chwile, które kiedyś spędziłam z Panem. Oglądając i słuchając pańskich tekstów" - napisała jedna z widzek na Facebooku.

Zobacz wideo: Wspomnienie Jana Kobuszewskiego

Wspomnienie Jana Kobuszewskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Problemy ze zdrowiem Andrzeja Zaorskiego

W 2004 r. przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się napisał. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 r. powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".

W 2012 r. "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Manuel Breva Colmeiro/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości