Gwiazdy

Ryszard Filipski nie żyje. Był gwiazdą "Kryminalnych"

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Antonius_/Getty Images Nie żyje Ryszard Filipski

Ryszard Filipski zmarł po długiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 26 października, a o jego odejściu poinformowano media po fakcie. Aktor znany m.in. z "Hubala" i "Kryminalnych" miał 87 lat.

Ryszard Filipski nie żyje

Informację o śmierci aktora przekazał portal filmpolski.pl. Ryszard Filipski szerokiej publiczności dał się poznać jako inspektor Ryszard Grodzki z serialu "Kryminalni". Aktor, reżyser teatralny i filmowy zmarł 22 października 2021 roku, przed śmiercią zmagał się z chorobą. Pogrzeb odbył się 26 października, dopiero potem poinformowano media.

- Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat - poinformował facebookowy profil majorhubal. - Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny. Jego rola stworzona w filmie "Hubal" w reżyserii Bohdana Poręby wpisała się na trwałe do polskiego filmu i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu? Jak wytłumaczyć dziecku, że bliska mu osoba nie żyje?
Dzień Dobry TVN

Ryszard Filipski - role

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 roku we Lwowie. Debiutował w 1954 roku w łódzkim Teatrze 7.15. W 1958 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Następnie był związany z teatrami: Rozmaitości i Starym w Krakowie. Był założycielem teatru Eref-66. Następnie, w latach 1975-1979, kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. Na dalszych etapach kariery kierował Zespołem Filmowym "Kraków", którego był założycielem oraz zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon".

Filmową sławę przyniosła mu rola majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby "Hubal" z 1973 roku oraz wachmistrza Soroki w "Potopie" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Telewizyjnej publiczności dał się poznać dzięki występom w popularnych serialach m.in. "Kryminalnych", gdzie wcielał się w postać inspektora Ryszarda Grodzkiego. Wystąpił również w "Pitbullu" Patryka Vegi.

Ryszard Filipski był nagrodzony Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Antonius_/Getty Images

Pozostałe wiadomości