Newsy

Jak odszukać groby bliskich bez znajomości cmentarza? Mamy na to sposób

Newsy

Autor:
Milena
Jaworska
Sayed Hasibullah Kamal / EyeEm/Getty ImagesCmentarz

Czasami zdarza nam się zapomnieć zatelefonować do rodziny z prośbą o wskazanie grobu zmarłego, którego miejsca pochówku już nie pamiętamy. Wirtualna wyszukiwarka grobów jest idealnym rozwiązaniem, pozwala zaoszczędzić czas i szybko odnaleźć pomnik bliskiej osoby.

Wirtualna wyszukiwarka grobów innowacją w strukturze cmentarnej

Już od kilku lat w internecie znaleźć można specjalne portale, za pomocą których łatwiej jest zlokalizować miejsce pochówku wskazanej osoby – znajomego, przyjaciela czy kogoś z rodziny. Do tej pory podobne ewidencjonowanie grobów wydawało się niemożliwe, jednak z każdym kolejnym rokiem staje się rzeczywistością. Wspomniane strony stworzone zostały z myślą o osobach, które na przykład przeprowadziły się w inne miejsce z rodzinnego miasta czy wsi i straciły orientację w obrębie cmentarza, na którym spoczywają ich zmarli bliscy.

Minister zdrowia o możliwych obostrzeniach na Wszystkich Świętych: Nie przewidujemy decyzji w nagłym trybie, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni
Minister zdrowia o możliwych obostrzeniach na Wszystkich Świętych: Nie przewidujemy decyzji w nagłym trybie, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni

Wirtualna wyszukiwarka grobów – jak znaleźć miejsce pochówku

Aby odnaleźć grób danej osoby, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jej imię i nazwisko, a także datę urodzenia, datę śmierci lub pochówku. W wynikach otrzymamy pole oraz rząd. Większość stron oferuje również mapki, które załączane są do opisu, wskazujące sektor, obszar cmentarza, gdzie należy szukać oczekiwanego pomnika. Taką mapkę można bez trudu pobrać i wydrukować, by móc zabrać ją ze sobą.

Wirtualna wyszukiwarka grobów – kto może z niej skorzystać?

Wiele stron oferujących pomoc w znalezieniu miejsca pochówku zmarłego jest w internecie, jednak nie każdy nagrobek uda się na nich znaleźć, ponieważ nie wszystkie parafie w Polsce dołączyły do spisów lub je zaktualizowały. Przed skorzystaniem z wyszukiwarki, warto się upewnić, czy parafia, do której należy cmentarz widnieje w systemie ewidencji. Można to zweryfikować, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości, do której wybieramy się na Wszystkich Świętych.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Sayed Hasibullah Kamal / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości