Ostrzeżenia RCB
Do mieszkańców woj. podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i części woj. mazowieckiego, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego wysłano SMS-owe ostrzeżenia o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie – podało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.
Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska poinformowała PAP, że w sobotnie popołudnie i wieczór intensywne zjawiska burzowe wystąpią we wschodniej części kraju.
- Silnych wyładowań, połączonych z opadami deszczu i wiatrem nawet do 100 km/h, spodziewamy się także w woj. wielkopolskim i lubuskim – dodała synoptyk IMGW.
- Do końca dnia na wszystkich obszarach kraju, z wyłączeniem Polski północno-zachodniej, mogą pojawić się nowe komórki burzowe – podała Grażyna Dąbrowska.
- Noc będzie bardzo ciepła. Wilgotne zwrotnikowe powietrze sprawia, że ciężko się oddycha, a między burzami wiatr jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, przez co trudno o moment wytchnienia – powiedziała synoptyk.
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia dla Mazowsza
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł do trzeciego stopnia ostrzeżenia o burzach z gradem dla kolejnych 11 powiatów w woj. mazowieckiego.
Najwyższy alert obejmuje już powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski, a także Siedlce. Dołączyły do nich powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i Ostrołęka. Synoptycy ostrzegają przed burzami z ulewnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 90 l wody na metr kwadratowy. Wiać będzie silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h.
- Miejscami może spaść grad, możliwe jest też wystąpienie trąby powietrznej – ostrzega IMGW.
Ostrzeżenie obowiązują od godziny 18.02 w sobotę do godziny 6.00 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk biuro prognoz szacuje na 80 procent.
Najwyższy, trzeci stopień, dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Zobacz także:
Policjantka w cywilu uratowała dławiące się dziecko. Było o krok od tragedii
Policja ujawniła, ile wypadków powodują pijani kierowcy. Statystyki są niepokojące
Zobacz wideo: Ponad 200 interwencji straży pożarnej na Podlasiu. W Wysokiem Mazowieckiem woda wdarła się do szpitala
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF