Do piatku, 31 stycznia 2021 roku, można było oddawać głos na 11. edycję plebiscytu na Słowo Roku. W konkursie oddano 3300 głosów, a dominującym tematem była... pandemia koronawirusa. Jakie słowo wygrało? Jakie ze sobą konkurowały?

  Pijani kierowcy będą mieli konfiskowane samochody. To nowy pomysł resortu sprawiedliwości – pisze w środę "Rzeczpospolita".Dziennik zaznacza, że konfiskata samochodów pijanych kierowców "zbierze żniwo: od tych najtańszych do mercedesów". "Projekt jest już w Rządowym Centrum Legislacji. Ma wejść w życie dwa tygodnie po publikacji" – czytamy.

  Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie. Zgodnie z nim, koci opiekunowie muszą zaszczepić swoich pupili w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. Jak często trzeba powtarzać szczepienie?

  W środę w Polsce będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach oraz lokalnie na północy kraju śniegu. Na termometrach od 1 st., 2 st. na północy do 6 st. na południu. Wiatr umiarkowany, na zachodzie miejscami dość silny, nad morzem silny i porywisty. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Odwilż stwarza ryzyko spływu wód opadowo-roztopowych. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

  Wariant odkryty w Marsylii w grudniu, noszący nazwę IHU prawdopodobnie jest bardziej odporny na szczepionkę. Z obecnych obserwacji wynika, że wariant jest jednak łagodniejszy i wymaga mniej hospitalizacji. Jednak, jak twierdzą naukowcy z Francji, może on wyprzeć wariant Omikron. Co wiemy o wariancie IHU? Jak groźny jest?

  Jaka będzie pogoda we wtorek, 4 stycznia 2022 r.? Synoptycy zapowiadają deszcz, z lokalnymi przejaśnieniami. Termometry pokażą maksymalnie od 4 do 10 st. C. Powieje umiarkowany, w górach dość silny wiatr. Jego porywy mogą rozpędzać się do 130 km/h. 

  W miejscowości Turek w województwie wielkopolskim doszło do tragicznego wypadku. Nocą w sylwestra odpalona petarda wpadła przez otwarte okno do jednego z mieszkań. Dwie dorosłe osoby zostały ranne, a 6-miesięczne dziecko trafiło do szpitala. Ma obrażenia m.in. rączki i twarzy. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

  Od początku 2022 roku wprowadzono obowiązek zakupu biletu wstępu za wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Brak ważnego biletu może skutkować mandatem. Pieniądze z wejściówek przeznacza się na utrzymanie infrastruktury turystycznej, czystości na szlakach oraz działalności ratowników. Co trzeba wiedzieć o zmianach?