Newsy

Czy będzie podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny mówi o waloryzacji świadczenia

Newsy

Aktualizacja:
czarny_bez/Getty Images

500 plus - w związku z inflacją - obecnie jest realnie mniej warte, niż było w chwili wprowadzenia. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się więc doniesienia o tym, że - by wyrównać tę różnicę - rząd planuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Czy świadczenie zostanie podwyższone?

Podwyżka 500 plus

O plany podwyżki 500 plus pytany był wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jak stwierdził, w tej chwili nie ma planów waloryzacji 500 plus.

- W tegorocznym budżecie takiej możliwości nie ma. Koszt programu +Rodzina 500 plus+ wynosi 41 mld zł rocznie. To duży wysiłek państwa, ale to świadczenie jest bardzo ważne, bo pomaga rodzinom - powiedział Szwed. Zwrócił przy tym uwagę, że wsparcie okazało się szczególnie ważne w czasie pandemii koronawirusa.

500 plus - waloryzacja

W tej chwili nie ma planów waloryzacji świadczenia 500 plus - rozwiewa wątpliwości wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

- Ale przygotowujemy strategię demograficzną i jednym z elementów tej strategii będą też kwestie związane ze wsparciem rodzin. Stoimy przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest demografia i to nie jest kwestia jednej czy dwóch kadencji, ale najbliższych kilkudziesięciu lat - podkreślił wiceszef MRiPS.

500 plus - komu przysługuje

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku, zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od lipca 2019 r. działa on w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

500 plus na nowych zasadach. Co się zmieniło? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rozalia Mancewicz urodziła. Miss Polonia otrzymała gratulacje od prowadzącej Dzień Dobry TVN, Pauliny Krupińskiej-Karpiel

Głośny wywiad Oprah Winfrey z Meghan i księciem Harrym na antenie TVN24

Walczymy o zdrowie psychiczne najmłodszych. Przekaż 1 proc. podatku na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości