Rewolucja w kalendarzu. 11 listopada przestanie być dniem wolnym od pracy?

Dziadek z wnukiem i flaga Polski
11 listopada przestanie być dniem wolnym od pracy? Do Sejmu wpłynęła petycja
Źródło: Paweł Wiewiórski/Getty Images
Narodowe Święto Niepodległości corocznie obchodzone jest 11 listopada. Ustawowo to dzień wolny od pracy, ale niedługo może się to zmienić. Do Sejmu wpłynęła bowiem petycja proponująca zmianę daty.

Narodowy Dzień Niepodległości zostanie przeniesiony z 11 listopada na 7 października?

11 listopada został ustanowiony uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Następnie zniesiono je po II wojnie światowej – w 1945 r., by później przywrócić je ustawą z 15 lutego 1989 r. Teraz do Sejmu trafiła petycja przeniesienia Narodowego Dnia Niepodległości z 11 listopada na 7 października.

Święto Niepodległości – jakie atrakcje przygotowały miasta?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zgodnie z ogólnoświatowym zwyczajem data święta niepodległości danego państwa jest rocznicą wydania przez władze narodową dokumentu zwanego deklaracją niepodległości. W przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki jest to dzień 4 lipca. W przypadku Polski – dzień 7 października. W tym bowiem dniu, w 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego proklamowała Polskę Zjednoczoną i Niepodległą
- napisał w uzasadnieniu petycji jej autor Remigiusz Garbiec.

Jak zauważa gazetaprawna.pl, zdaniem pomysłodawcy 11 listopada 1918 r. nie wydarzyło się nic decydującego dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnijmy, że tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, ale autor uważa, że nie jest to aż tak wielkie wydarzenie.

- Nie było to wydarzenie decydujące ani o utworzeniu sił zbrojnych, których dobrze wyszkolony i wyposażony trzon uprzednio już istniał, ani o rozpoczęciu dowodzenia tymi siłami, gdyż system dowodzenia funkcjonował nieprzerwanie od 1917 r. - wyjaśnił Remigiusz Garbiec.

Nowe święto 11 listopada?

Remigiusz Garbiec proponuje, aby 11 listopada ustanowić nowe święto.

- Aby zrównoważyć ewentualne negatywne odczucia środowisk piłsudczykowskich i neosanacyjnych związane ze zmianą daty obchodów Narodowego Święta Niepodległości – należy ustanowić dzień 11 listopada Narodowym Dniem Pamięci Józefa Piłsudskiego - napisał.

Wówczas 11 listopada nie byłby dniem wolnym od pracy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: gazetaprawna.pl/prezydent.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wiewiórski/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana