Dzień Niepodległości

  Dzień Niepodległości

  W Warszawie odbył się Marsz Niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa jego organizatorzy zapowiadali, że w tym roku będzie on miał formę "rajdu". Okazało się jednak, że wiele osób zdecydowało się uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przemieszczając się pieszo. Podczas marszu doszło do zamieszek, a także pożaru mieszkania.

  Trzeba mieć stalowe nerwy, żeby z odwagą i determinacją zmierzyć się z przeciwnikami i przeciwniczkami Marszu Niepodległości, którzy próbowali zakłócić ten patriotyczny zryw. Jedna z interwencji policji została nagrana telefonem i wrzucona do sieci. Widzom zasugerowano, że w filmie słychać nieobyczajny język policjanta w stosunku do zatrzymanej kobiety. Natomiast według stróżów prawa niecenzuralnych słów tam nie było, a jedynie "Wsiadaj Kulson!". To jak było naprawdę? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Postanowił też sprawdzić, kim jest wspomniany Kulson. I czy Kulson wie, dlaczego jest Kulsonem? ;)

  Wiele osób uważa, że słowo "patriotyzm" nierozerwalnie łączy się z tępieniem inności, która pojawia się wokół nas. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: aktor Alan Andersz, Miss World Poland 2015 Marta Pałucka, stand-uperka Katarzyna Piasecka i aktor Nikodem Rozbicki? Czym dla nich jest patriotyzm? Jak spędzają Święto Niepodległości?

  Małgorzata Socha jest córką wojskowego, dlatego Święto Niepodległości było w jej rodzinie zawsze kultywowane. Co tego dnia najbardziej wzrusza aktorkę? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy historyka protokołu dyplomatycznego i ceremoniału królewskiego dra Janusza Siborę, by zapytać, jak Święto Niepodległości było obchodzone po 1918 roku. Czy organizowano defilady wojskowe? Jaką nazwę Święto Niepodległości miało w 1919 roku?

  W Narodowe Święto Niepodległości wielu Polaków wywiesza flagę narodową. Wiesiek - nasza złota rączka - pokazał, jak prawidłowo przymocować uchwyt do flagi. Do dzieła i pamiętajcie, by z polskiej flagi nie zrobić flagi Monako.

  Dnia 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji Dorota Wellman i Marcin Prokop wywiesili biało-czerwoną flagę. A Wy?

  W środę w Dzień Dobry TVN: Maciej Stuhr i Roma Gąsiorowska cztery lata później - jako para powracają w kolejnej części hitu, który pokochali Polacy. Następnie na czacie i na scenie - Jula, a potem muzyczna zmiana warty - zobaczcie i posłuchajcie, jak przed Dniem Niepodległości ćwiczy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. A na koniec to na co długo czekaliśmy - Ania Dąbrowska nagrywa nową płytę, a my odwiedzamy ją w studiu nagrań. Bądźcie z nami 11 listopada o 8.00!