Międzynarodowy Dzień Agrafki. Czy znasz jej historię? Jak była wykorzystywana kiedyś?

Agrafki na dłoni
10 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Agrafki. Czy znasz jej historię?
Źródło: olhakozachenko/Getty Images
Agrafka to bardzo niepozorny przedmiot. Ta niewielka zapinka, której obecne zastosowanie jest zupełnie inne niż kiedyś, występuje praktycznie w każdym domu. 10 kwietnia obchodzone jest Międzynarodowe Święto Agrafki. Co warto o niej wiedzieć? Jaka jest jej historia? Jak była używana? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

10 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Agrafki

Agrafka to niepozorny przedmiot, obecnie używany głównie w krawiectwie. Jednak dawniej służyła ona przede wszystkim jako element ozdobny stroju. W Polsce znane były jako zapinki i służyły przede wszystkim do przypinania piór do czapki. W dniu agrafki warto przyjrzeć się więc tym bardziej ozdobnym, które nie tylko są funkcjonalne, ale mogą stanowić ciekawą ozdobę, np. pod postacią broszki. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hobby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Agrafka dawniej i dziś - jaka jest historia tego przedmiotu?

Jak już wspominaliśmy dawniej agrafki stosowane były przede wszystkim jako ozdoba. Wykorzystywane były już około I wieku naszej ery. Starożytne i klasyczne agrafki nazywane były fibulami. Te z kolei mogły być jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Wręczane były nawet jako podarunki, o czym świadczą umieszczane napisy na niektórych z nich. Wykonywane były z brązu, żelaza, a nawet z metali szlachetnych. Wysadzano je wartościowymi kamieniami lub zdobiono wtapianą emalią. Długość takich zapinek mogła wynosić od 2 do 20 centymetrów. Fibule mogą się kojarzyć z współczesnymi broszkami.

Współczesne agrafki wykorzystywane są jako ozdoba przez niektóre subkultury, np. punków. Bywają wykorzystywane jako piercing, jednak najpopularniejsze są w krawiectwie, medycynie (w celu przymocowania bandaży) i w wędkarstwie. Jej obecna forma wynaleziona została przez Waltera Hunta w 1849 roku. 

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: bimkal.pl

Źródło zdjęcia głównego: olhakozachenko/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana