Prof. Jerzy Sieńko dostał Pozytywkę "Ta nagroda pojedzie do Kenii. Pozytywka to dla nas wyzwanie!"

Kolejna Pozytywka została wręczona! Kto został laureatem? Bohater nasz i Kenijczyków - prof. Jerzy Sieńko, który postanowił wyjechać do Kenii, by tam leczyć. Razem z drem Sieńko w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych lekarzy - dr Hannę Błaszczyk, ginekolog oraz dra Bartosza Burdę, ortopedę, którzy również postanowili poświęcić część swojego życia dla innych w Afryce.

  • Prof. Jerzy Sieńko - kim jest?
  • Prof. Sieńko - jak zaczęła się jego przygoda z Kenią?
  • Pozytywki - idea i powstanie akcji Dzień Dobry TVN.

Zobacz też: Irańczyk pomaga bezdomnym Polakom: "Ja też tułałem się po piwnicach, wiem jak to jest!"

Prof. Jerzy Sieńko - kim jest? 

Prof. Jerzy Sieńko - wybitny chirurg i transplantolog - to laureat kolejnej Pozytywki - nagrody, którą redakcja Dzień Dobry TVN przyznaje osobom niosącym radość, motywującym do działania i po prostu - bohaterom!

Prof. Sieńko - jak zaczęła się jego przygoda z Kenią?

Jak zaczęła się przygoda prof. Sieńko z Misją Kenia? W 2017 roku dowiedział się, że Harambee, organizacja humanitarna, w ramach wolontariatu organizuje wyjazdy do Kenii. Prof. Sieńko wyraził chęć, że gdyby był im potrzebny chirurg, to z chęcią wyjedzie. Następnego dnia dostał telefon z pytaniem, czy rzeczywiście potwierdza swoją gotowość, ponieważ potrzebny jest chirurg w szpitalu w miejscowości Wamba. Jeszcze w tym samym roku prof. Sieńko postanowił, że poleci do na misję medyczną do Kenii. Przed wyjazdem pytań było wiele... 

Czy dostanę niezbędne narzędzia? Czy będę miał do dyspozycji aparat do EKG, który jest standardem w Polsce?

Ostatecznie prof. Jerzy Sieńko pojechał - wziął ze sobą trzech rezydentów - młodych lekarzy z jego zespołu.

W tym momencie powstaje polska placówka w Kenii. Na jakim etapie jest jej powstawanie?

To miejsce, które wybraliśmy jest daleko od wielkich aglomeracji, jest specyficzne. Kiedyś tam szpital zbudowali włoscy lekarze, którzy działali tam przez wiele lat, wzbudzając pewne nadzieje. Kiedy opuścili to miejsce, wśród mieszkańców pojawiła się tęsknota za reaktywacją tej działalności medycznej (...)
Plan jest taki, że pojadę tam z pierwszą grupę się zaaklimatyzować. Lekarze będą się wymieniali, ale będą się zazębiali, żeby zachować tę ciągłość (...) Problemem jest ortopedia urazowa, specjaliści w ortopedii są kluczowymi postaciami. Brakuje również ginekologów, okulistów, stomatologów - powiedział prof. Sieńko w studiu Dzień Dobry TVN.
Nagroda, ta Pozytywka, pojedzie z nami do Kenii. Ta nagroda to jest wyzwanie, będzie przypominać nam, że dostaliśmy ją i musimy podołać!

Zobacz też: 

"Po przeżyciu Holocaustu ciężko jest być matką" Halina Birenbaum z synem

Co to są Pozytywki?

Współczesny świat jest pełen hejtu i braku empatii w stosunku do potrzebujących i słabszych, dlatego redakcja Dzień Dobry TVN postanowiła nagradzać osoby dające radość, motywujące do działania i optymistycznie zakręcone, pasjonatów, bohaterów dnia codziennego, aby to co robią nie pozostawało bez echa.

Każdego miesiąca jeden z naszych gości, który spełnia powyższe kryteria otrzymuje statuetkę w kształcie kuli ziemskiej – bo to dzięki pozytywnym ludziom świat kręci się w dobrą stronę!

Więcej: 

Maciuś urodził się z krótszą nóżką. Potrzebuje 600 tysięcy na operację

Zobacz film: Pozytywki Złota Ósemka Kwietnia, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości