Dzień Dobry Extra

"Po przeżyciu Holocaustu ciężko jest być matką" Halina Birenbaum z synem

Dzień Dobry Extra

"Po przeżyciu Holocaustu ciężko jest być matką" Halina Birenbaum z synem

Halina Birenbaum i jej syn Yakov Birenbaum  to bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN. Helena Birenbaum swoją młodość przeżyła w getcie warszawskim, następnie w obozach koncentracyjnych. Jaki wpływ na nią i założoną przez nią później rodzinę miały wspomnienia z tych trudnych dla niej chwil? Opowiedziała o tym sama Helena Birenbaum, oraz jej syn Yakov.

Zobacz też: Odwiedzamy Izrael – wiza i potrzebne dokumenty


Historia życia Haliny Birenbaum

Halina Birenbaum urodziła się 15 września 1929 roku w Warszawie - na Muranowie. Halina Birenbaum to polsko-izraelska pisarka, tłumaczka, poetka, ocalona z Holocaustu. Halina Birenbaum w czasie II wojny światowej przebywała w getcie warszawskim, następnie w niemieckich obozach koncentracyjnych na Majdanku i Auschwitz-Birkenau - miała numer 48693.

Po wojnie wyemigrowała z Polski do Izraela - z powodu antysemityzmu. W Izraelu założyła rodzinę z mężem Henrykiem i mieszka tam do teraz.

W 2019 roku została wydana książka "To nie deszcz, to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll". W książce Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, następnie życie w getcie, zamordowanie jej rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, odzyskaną wolność oraz drogę do Izraela, a następnie zakładanie w niej rodziny i układanie sobie życia na nowo.

Straciłam mamę jako trzynastolatka. Śmierć matki to była dla mnie jak śmierć świata - mówiła Halina Birenbaum.

Jak po przeżyciu obozu koncentracyjnego wyglądało jej macierzyństwo?

Ja chciałam okazać moim dzieciom troskę, bardzo chciałam żeby się im nie stało. Chciałam im dać to wszystko, czego ja nie miałam.

Zdaniem syna Birenbaum, matka nie okazywała miłości wprost. Najprawdopodobniej miały na to wpływ jej przeżycia z obozów koncentracycjnych.

Mam nie tuliła nas, nie całowała, nie robiła tego co inni rodzice. Ale z drugiej strony, nie czułem że mam od niej za mało miłości. Czułem się kochany - powiedział Yakov Birenbaum.

Książki Haliny Birenbaum:

  • Nadzieja umiera ostatnia (1967)
  • Powrót do ziemi praojców (1991)
  • Każdy odzyskany dzień (1998)
  • Wołanie o pamięć (1999)
  • Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001)
  • Życie każdemu drogie (2005)
  • To nie deszcz, to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll (2019)


Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
96
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
09.02.2020
Pol
Polacy też cierpieli i też mieli problemy po wojnie, wielu popełniło samobójstwo.
11.06.2019
ALfa
Niesamowita odwaga bohaterki do opowiadania o przeszłości, ale też pokazywania jak komunikuje się ona z rzeczywistością. Jak nawyki z czasów ekstremalnych, strach, niepokój, chroniczne życie z myślą, że owe się zaraz skończy wpływa na późniejsze czasy, a jednocześnie jak wiele uczy. Jestem pod wielkim wrażeniem, gdyż dzięki temu książka "To nie deszcz, a ludzie" nie jest tylko wywiadem rzeką, wspomnieniem, a aktualnym spojrzeniem.