Wiadomość
Świat

Tel Awiw – atrakcje turystyczne. Co trzeba zobaczyć w tym mieście?

Tel Awiw jest położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego i stanowi centrum gospodarcze i kulturalne kraju. Tel Awiw – co zobaczyć podczas zwiedzania metropolii? Warto poznać atrakcje turystyczne tego fascynującego miasta.

Tel Awiw jest po Jerozolimie drugim najbardziej zaludnionym miastem w Izraelu – liczy ponad 440 tysięcy mieszkańców. To tętniąca życiem metropolia, która nigdy nie śpi. W Tel Awiwie znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże i świetna pogoda, jak i światowej klasy kluby i bary, liczne kawiarenki, muzea i galerie. Do tego trzeba doliczyć ciekawą architekturę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO i pyszne jedzenie. Co trzeba zobaczyć w Tel Awiwie?

>>> Zobacz też: Izrael od kuchni, czyli najsłynniejsze potrawy kuchni izraelskiej

>>>Odwiedzamy Izrael – wiza i potrzebne dokumenty<<<

Tel Awiw – zwiedzanie

Zwiedzanie Tel Awiwu warto zacząć od Jafy, uważanej przez wielu turystów za najpiękniejszą część miasta. Jednym z symboli Jafy jest prawie 28-metrowa wieża zegarowa pochodząca z początku XX wieku. Została zbudowana przez władze osmańskie. W pobliżu znajduje się również zabytkowy XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. Jafa to też malownicze wąskie uliczki, w których po prostu warto się zgubić. Z pobliskiego zadbanego parku rozciąga się piękny widok na miasto. To idealne miejsce, by odpocząć i rozkoszować się piękną panoramą Tel Awiwu.

Warto również przespacerować się do nadmorskiej części miasta, najlepiej o zachodzie słońca. Port Jafa został założony, bagatela, 7 tysięcy lat temu. Na przestrzeni wieków służył m.in. Fenicjanom, Egipcjanom, Żydom i Rzymianom. Dzisiaj ta okolica jest pełna popularnych knajp i restauracji. Znajdują się tu też liczne galerie.

Białe Miasto, czyli modernistyczna część Tel Awiwu, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynki w stylu Bauhausu, czyli niemieckiego stylu architektonicznego, w którym najważniejszy jest funkcjonalizm i prostota, powstawały w latach 30. XX wieku. Wybudowano ich ponad 4 tysiące. Białe Miasto jest największym tego typu kompleksem na świecie.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Neve Tzedek. To urokliwa dzielnica mieszkalna Tel Awiwu. Można tu podziwiać piękne, często ponadstuletnie wille i zadbane ogrody. W Neve Tzedek mieszkają najbogatsi mieszkańcy Tel Awiwu.

Tel Awiw – opera

Tel Awiw jest również centrum kulturalnym Izraela. Działa tu prężnie wiele kulturalnych instytucji, galerii i organizacji. Opera w Tel Awiwie jest znana na świecie z powodu swojego wysokiego poziomu artystycznego. Jej siedzibą jest Tel Awiw Performing Arts Center. Ten nowoczesny budynek został oddany do użytku w 1994 roku i jego wzniesienie uważa się za kamień milowy w nowoczesnej architekturze Izraela.

Jednak od wielu lat występy opery są również organizowane na świeżym powietrzu w parku Jarkon. Widownia może pomieścić ponad 10 tysięcy gości. Co najważniejsze, wstęp jest zawsze bezpłatny – celem programu jest popularyzowanie opery wśród jak największej liczby gości. Dlatego podczas pobytu w Tel Awiwie, koniecznie trzeba sprawdzić, czy akurat nie będzie odbywał się występ.

Oprócz opery warto wybrać się do muzeów i galerii, na przykład do Tel Aviv Art Museum . To największe muzeum sztuki w Izraelu, posiadające cenne zbiory zarówno sztuki klasycznej, jak i nowoczesnej.

Tel Awiw – surfing

Tel Awiw słynie z pięknych plaż z drobnym białym piaskiem. Ciągną się one przez 14 kilometrów i są oblegane zarówno przez miejscowych, jak i turystów. Najbardziej zatłoczone plaże znajdują się pomiędzy Opera Square a hotelem Hilton. Do późnych godzin nocnych jest tu pełno ludzi – są organizowane koncerty, znajdują się tu też liczne dyskoteki. Wzdłuż odnowionej promenady ciągną się kawiarnie i bary – to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań lokalnych mieszkańców.

Morze Śródziemne, przy którym leży Tel Awiw, jest idealne do uprawiania sportów wodnych, w tym surfingu. Na plażach stacjonują ratownicy, a infrastruktura jest dobrze rozbudowana. Fanów sportów wodnych pobyt w Tel Awiwie na pewno nie rozczaruje.

Tel Awiw – bezpieczeństwo

Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie, czy w Tel Awiwie jest bezpiecznie. Na podstawie przekazów medialnych z Izraela można odnieść wrażenie, że w całym kraju czyha jakieś zagrożenie. Nic bardziej mylnego. Tel Awiw jest bezpiecznym miastem. Na ulicach często można spotkać patrole policji. Miasto żyje przez praktycznie całą dobę, do późnych godzin nocnych w popularnych miejscach jest pełno ludzi. Jak w każdych turystycznych, zatłoczonych miejscach powinno się uważać na kieszonkowców.

Tel Awiw – Morze Martwe

Będąc w Tel Awiwie, można poświęcić jeden dzień na wycieczkę nad Morze Martwe. Jak się tam dostać? Najłatwiej jest podróżować przez Jerozolimę. Można dojechać tam jednym z lokalnych autobusów, które odjeżdżają z dworca głównego. Kursują one bardzo często. Podróż do Jerozolimy zajmuje około godziny. Z dworca w Jerozolimie można złapać autobus nad Morze Martwe – czas przejazdu to około 40 minut. Inną opcją jest podróż pociągiem z Tel Awiwu do Jerozolimy. Następnie trzeba udać się na dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy nad Morze Martwe. Istnieje również możliwość wykupienia w Tel Awiwie zorganizowanej wycieczki w jednym z biur podróży. Jej koszt wynosi około 100–150 dolarów. Osoby z bardziej zasobnym portfelem mogą dostać się nad Morze Martwe z Tel Awiwu taksówką.

>>> Zobacz też: Falafele z ciecierzycy, soczewicy lub z bobu – wybierz swoją ulubioną wersję

Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0