Pozytywki

Jarek Brodecki zwycięzcą czerwcowej Pozytywki: "Pokochałem przyrodę i obserwację"

Pozytywki

Do Jarka Brodeckiego trafiła czerwcowa Pozytywka Dzień Dobry TVN. Siedemnastolatek fascynuje się biologią, środowiskiem i inżynierią. Mimo młodego wieku prowadzi bardzo zaawansowane projekty badawcze i ma wiele planów, w tym wyjazd na Spitsbergen. Czym będzie się tam zajmował nastoletni naukowiec?

Jarek Brodecki - laureat Pozytywki Dzień Dobry TVN

Jarek Brodecki odebrał naszą czerwcową Pozytywkę. Do studia Dzień Dobry Wakacje przyjechał prosto z Puszczy Białowieskiej, w której sprawdza obecność mikroplastiku w rzekach. To kontynuacja jednego z jego projektów i tło dla badań, które pod koniec sierpnia zacznie prowadzić w Spitsbergen.

Na Spitsbergen Brodecki wyjeżdża w ramach nagrody w konkursie organizowanym przez Instytut Geofizyki Polskiej Akadami Nauk. Jego celem było stworzenie projektu naukowego mającego zastosowanie w obszarach polarnych. Zaproponowany przez Jarka projekt dotyczył poszukiwania na obszarach Spitsbergenu (w sąsiedztwie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund) organizmów zdolnych do enzymatycznego rozkładu tworzyw sztucznych.

Nas laureat ma na koncie wiele imponujących osiągnięć. Formalnie prowadzenie tak dużych projektów naukowych w jego wieku nie jest proste, jednak Jarka wspiera Uniwersytet Łódzki. Chłopak ma również stypendium z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Nie otrzymuje dofinansowania, ale ma możliwość rozwoju naukowego.

Dwa, trzy lata temu Jarek pojawił się u nas na Uniwersytecie Łódzkim w ramach takiego projektu Instytut Kreatywnej Biologii

- powiedziała dr hab. Karolina Bacela-Spychalska, jego opiekunka naukowa.

Jarek zdobył nagrodę za badanie zachowania rozrodczego kiełży.

Gdy otrzymywał nagrodę rektora, wiedziałam, że mam do czynienia z bardzo młodym i super zdolnym człowiekiem

- podkreśliła dr Spychalska.

Jarek Brodecki "lasem myślący"

Przygoda z przyrodą zaczęła się w bardzo młodym wieku.

Kochałem chodzić do zoo, na majówki z rodzicami jeździłem do różnych parków narodowych i po prostu pokochałem przyrodę i obserwację

- wspominał Jarek Brodecki.

W 4 klasie szkoły podstawowej zajął się obserwowaniem ptactwa u swojej babci w ogródku. Szukał u nich pewnych schematów działania i tendencji. Potem chronił tamy bobrów, cierpliwie szukał dzięcioła trójpalczastego w lasach, badał naukowo zachowania rozrodcze kiełży, a także zrobił naukową domową łaźnię wodną. Słowem, to naukowiec-orkiestra.

Jarek prowadzi także popularnonaukowy blog (Lasem myślący) i robi piękne zdjęcia przyrodnicze.

Gratulujemy Jarkowi dotychczasowych osiągnięć i trzymamy kciuki za powodzenie jego projektu na Spitsbergenie. Obejrzyjcie całą rozmowę z tym niezwykłym przyrodnikiem, który zdobył naszą czerwcową Pozytywkę:

Zobacz także:

Andrzej i Radosław Fedaczyńscy laureatami styczniowej Pozytywki za ratowanie zwierząt. Psa z ich lecznicy przygarnął Janusz Chabior

Kwietniowa Pozytywka wręczona. Wielki sukces akcji #DrukarzeDlaSzpitali

Pozytywka Dzień Dobry TVN za żywieniową rewolucję. Zdrowe i kolorowe posiłki zamiast szpinakowej brei

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości