Najnowsze

Trawa niedźwiedzie futro

Najnowsze

Autor:
Adrian
Adamczyk
beekeepx / Getty ImagesTrawa niedźwiedzie futro

Trawa niedźwiedzie futro to właściwie kostrzewa miotlasta, która w naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Pirenejach, ale ze względu na swój niezwykle atrakcyjny wygląd z powodzeniem jest hodowana i uprawiana na niemal całym świecie. Ta niezwykła roślina porasta tereny, na których często występują pożary i nawet jeśli ogień strawi jej liście, to podziemne kłącza są w stanie przetrwać. Co więcej, niedźwiedzia trawa jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na pogorzelisku.

Trawa niedźwiedzia (łac. Festuca gautieri ) należy do rodziny wiechlinowatych. Tworzy krótkie, zielone liście, które wyglądem mogą przypominać iglaste igiełki. Naturalne warunki, w których występuje, to miejsca piaszczyste i kamieniste – głównie szczeliny skał. Ma charakterystyczny kształt, przypominający półkoliste poduszki. To trawa bardzo gęsta, a zarazem niezwykle miękka – właśnie tym cechom zawdzięcza nazwę „niedźwiedzie futro”.

Niedźwiedzie bukiety

Niedźwiedzią trawę bardzo często wykorzystuje się przy tworzeniu bukietów – pięknie prezentuje się zarówno świeża, jak i wysuszona. Wąskie, długie i zielono-niebieskie liście są trwałe i łatwo można je wyginać. Należy jednak uważać przy pracach w ogrodzie, by nie zranić sobie skóry – brzegi liści potrafią być naprawdę ostre. Gdy trawa usycha, szarzeje w estetyczny sposób i nie kruszy się. Już Indianie cenili jej cechy, wyplatając z niej maty oraz woodoodporne kosze do gotowania żywności.

Niedźwiedzie futro (trawa)

Niedźwiedzia trawa jest stosunkowo niska, zwykle nie przekracza wysokości około 20 centymetrów, ale za to bardzo rozrasta się wszerz. Jeśli posiada korzystne warunki do wzrostu, może osiągnąć szerokość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Roślina ta zakwita w czerwcu – wytwarza wtedy liczne, delikatne i luźne wiechy, które mają 7–10 centymetrów.

Czasami niedźwiedzia trawa wydaje latem grona słodko pachnących, gwiazdkowatych kwiatów, których zapach może niektórym wydawać się wręcz mdły. To jednak bardzo rzadko spotykany widok, kwiatostany powstają tylko z grubych i bulwiastych, około siedmioletnich kłączy. Gdy owoce dojrzeją, kłącza zamierają, a nowe rośliny powstają z nasion albo z młodych odrostów, które wytwarzają się na rozłogach. Kolejne kwitnienie tego rodzaju może pojawić się dopiero po kilku latach.

Ten rodzaj trawy to roślina zimozielona, więc jej wyjątkowa barwa będzie cieszyła oko cały okrągły rok. Poleca się ją także jako roślinę okrywową i zadarniającą. Gdy rozrasta się, stopniowo tworzy zielony dywan, który może nieco przypominać leśny mech. Doskonale będzie wzrastała w cieniu, można również wybrać dla niej odpowiednie miejsce na rabacie czy skalniaku.

Niedźwiedzie futro (trawa) – uprawa

Na szczęście roślina ta, jak niemal każda trawa, nie należy do roślin wymagających. Jej głównym walorem jest wyjątkowa mrozoodporność. Co więcej, jest także odporna na suszę, dzięki czemu nie wymaga intensywnego podlewania i nawożenia.

Sadzi się ją pojedynczo albo w małych grupach. Świetnie będzie prezentować się w nasadzeniach stepowych, ogrodach skalnych, a także na żwirowych rabatach. Można ją z powodzeniem uprawiać także w pojemniku.

Pielęgnacja trawy niedźwiedzie futro

Przed posadzeniem trawy trzeba dokładnie oczyścić glebę z trwałych chwastów (m.in. perzu i powoju). Najlepiej będzie przekopać ziemię przy użyciu wideł szerokozębnych. Co kilka lat zaleca się delikatne “odmłodzenie” rośliny, które należy przeprowadzić poprzez podział starych kęp.

Rozmnażanie trawy niedźwiedziej

Wszystkie gatunki traw ozdobnych należy rozmnażać na wiosnę, gdy te zaczynają swój okres wegetacji. Wystarczy po prostu odciąć ostrym nożem kawałki rośliny-matki.

Trawa niedźwiedzie futro – wymagania

Żeby trawa prawidłowo wzrastała, powinno się zapewnić jej stanowisko półcieniste – roślina nie lubi pełnego słońca i nie należy jej na to narażać. Niedźwiedzie futro dobrze toleruje niemal wszystkie rodzaje gleb, jednak na podłożu wyższej jakości będzie szybciej i efektywniej wzrastać. Co ciekawe, roślina ta wcale nie będzie dobrze się czuła w zbyt żyznej ziemi – najlepsza będzie gleba przepuszczalna i wilgotna. Można wybrać np. delikatnie ocieniony i kamienisty stok, który na wiosnę będzie mokry, a latem suchy (jedynie najmłodsze okazy wymagają więcej wilgoci).

Trawa niedźwiedzia – cena

Nasiona trawy niedźwiedziej można kupić m.in. w sklepach internetowych. 50 nasion tej wyjątkowej trawy można zakupić w cenie, która waha się pomiędzy 3 a 5 zł.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rośliny runa leśnego w ogordzie

HGTV: Rośliny runa leśnego w ogrodzie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: beekeepx / Getty Images

Pozostałe wiadomości