Hobby

Furoshiki - czym jest elegancki tobołek i skąd pochodzi?

Hobby

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Monika Nasternak
Furoshiki – elegancki tobołek
Dzień Dobry TVNFuroshiki – elegancki tobołek

Na co dzień chcemy żyć bardziej ekologicznie, unikamy plastiku i szukamy jego zamienników. Furoshiki - najbardziej znany na świecie tobołek może być odpowiedzią. Jak w prosty sposób wprowadzić go do naszego życia? Jakie ma zastosowanie? O tym opowiedziała nam Magda Borowiak-Wróblewska.

Furoshiki – jakie ma zastosowanie?

Magda z zawodu jest architektem wnętrz, w wolnym czasie lubi jednak przerabiać i zmieniać stare rzeczy. Jak przyznała, robienie własnoręcznie różnych przedmiotów przynosi jej frajdę. Tak naradziła się miłość do furoshiki. Co to takiego? Z pozoru to zwykła kwadratowa chusta, która od wieków używana jest w Japonii do przechowywania, owijania, pakowania różnego rodzaju przedmiotów.

Na początku XX wieku została wyparta przez plastik, na szczęście od kilku lat na fali ekologicznej świadomości powraca do łask i to ze zdwojona siłą. Przenosząc furoshiki do naszej szafy możemy użyć czegokolwiek, co znajdziemy i mamy pod ręką. Apaszki, chusty, fragmenty tkanin, płótna. Jedna zasada, musi być to kwadrat.

Chustę możemy wykorzystać do pakowania prezentu m.in. małego pudełka, książek czy butelek. Jak to zrobić? Stawiamy pudełko na środku chusty w poprzek i bardzo powoli zakładamy tkaninę, końcówki zawijamy do środka, boki natomiast zawiązujemy. Do prezentu możemy dodać gałązkę, która wzbogaci nasze furoshiki. Do zapakowania książek niezbędna będzie nam większa chusta 90 cm. Przedmioty układamy na brzegach i dokładnie owijamy je tkaniną. Następnie wkładamy je do środka, końcówki krzyżujemy i składamy na pół. W ten sposób tworzy nam się "literacki tobołek". Pakowanie butelki jest nieco trudniejsze. Ustawiamy je dnem do siebie, zostawiając minimalną przestrzeń, a następnie zawijamy wokół butelek materiał. Szkło ustawiamy pionowo, a na koniec robimy kokardkę. -Im większe butelki, tym większa chusta, ta ma około metra – powiedziała. Jeśli zastanawiacie się, jak krok po kroku wykonać poszczególne sploty, zobaczcie wideo.

Torba w 2 minuty

Jeśli brakuje wam torby, możecie wykonać ją z furoshiki. Wystarczy tylko duża tkanina 130 cm i odpowiedni splot.

- Ładniejszą stroną zamykamy do środka, tworząc trójkąt. Odmierzamy połowę boku i robimy supełek. To samo robimy z drugiej strony. Staramy się, aby supełki były tej samej długości. Odwracamy na drogą stronę i wkładamy je do środka i na końcu zamykamy - tłumaczyła Magda.

Furushiki jest genialna w swojej prostocie. To chusta wielokrotnego użytku, którą możemy wykorzystać, idąc do pracy, na piknik, czy do opakowania prezentu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Monika Nasternak

Pozostałe wiadomości